Faşist Örgütlenmenin Bir Parçası Olarak Mafya ve Paramiliter Suç Şebekeleri

tayyip_erdogan_sedat_peker_fotografi_ortaligi_karistirdi_h38063_dd2b3 (1)
Sedat Peker’in bir düğünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sohbet etmesinin yarattığı infial sonrası Sedat Peker “Bu fotoğraftaki an, benim toplumdaki normalleşme konumum için önemli bir kırılma anıydı. Yaşadığım sürece de Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı bu davranışından dolayı minnettar kalacağım” açıklaması yapmıştı.
Peki sıradan bir şey miydi yaşananlar? Herhangi bir düğünde herhangi bir insanın karşılaşıp sohbet etmesi miydi, yoksa geçmişten beri devlet aygıtı ile haşır neşir olan mafya, çeteler ve organize suç şebekelerinin yeni dönem faşist örgütlenmesinin bir parçası olarak meşrulaştırılması girişimi miydi bunlar?
Bunu anlamak için dünyada son yıllarda neler olmuş bir bakmak gerekiyor…

EL SALVADOR

Temmuz sonlarında suç şebekelerinin  başlattığı okulların ve işyerlerinin zorla kapatıldığı, buna uymayanların öldürüldüğü, otobüs grevi ulaşım sistemini felç etti. FMLN Hükümeti bunun üzerine suç şebekelerine savaş açtı. El Salvador Yüksek Mahkemesi halkın temel haklarını ihlal etmelerinden dolayı Mara Salvatruchay Barrio 18 adlı suç şebekelerini terörist örgüt olarak ilan etti.

Bu mücadele sırasında El Salvador sağçı muhalefetin mafya ile çalıştığı iddiaları, sağcı muhalefetin önde gelen üyelerinden birinin mafya çeteleri ile işbirliği suçlaması ile yeni bir boyuta taşındı.

FMLN hükümeti ARENA Partisi üyesi milletvekillerinin mafya üyeleri ile çekilmiş resimlerinin ortaya çıkması üzerine soruşturma başlattı. FMLN Genel Sekreteri Medardo Gonzales, “Salvador sağının liderlerinin suç şebekelerinin liderleri ile gizli toplantılar yaptıklarının kanıtları elimizde mevcut” dedi.

İç savaşın mirası olarak ortaya çıkan suç şebekeleri FMLN’nin hükümet olmasından ve FMLN hükümetinin 2009’da kazandığı başkanlık seçimlerinden beri eğitim, sağlık ve barınma alanlarında sosyal programlarla önemli yol katetti. Kadınların sosyal, ekonomik, politik ve sosyal hayata katılımı için önlemleri arttırdı. FMLN hükümeti mafya ile işbirliğini reddetti ve suç şebekelerine karşı mücadeleye başladı. El Salvador sağı ile ilişkili olarak suç şebekeleri şiddetin dozunu artırarak hükümeti pazarlık masasına çekmek istiyor.

MEKSİKA

Meksika Ayotzinapa’da öğrencilerin polis tarafından suç şebekelerine verilmesi ve yok edilmesi, binlerce insanın devlet mafya işbirliği içinde kaçırılıp yok edilmesine karşı mücadelede bir dönüm noktası oldu. Suç şebekelerinin devlet ile işbirliği içerisinde çalışmasına karşı Meksika halkı ve yerli örgütleri yaşamlarını savunmak ve hayatı örgütlemek için yıllardan beri öz-savunma örgütlenmeleri kuruyorlar.

VENEZUELA

Venezuela geçen hafta Kolombiya sınırını paramiliter çetelerin ve mafyanın geçişlerini engellemek için kapattı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro 30’a yakın üst düzey uyuşturucu baronunun Venezuela topraklarında yakalandığını açıkladı. Ağustos ayında Halkı Koruma ve Kurtarma Operasyonu kapsamında Venezuela 3 sağcı paramiliter çete liderinin yanı sıra El Tigre paramiliter organizasyonunun 2 liderini de yakaladı. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi buradan edinebilir…

Hayatının risk altında olduğunu bilen meclis başkan yardımcısı Robert Serra ve eşi Maria Herrara 1 Ekim 2014’te öldürüldü.

Maduro “sağçı muhalefetin paramiliter çetelerle ilişki içinde olduğunu, Venezuela’daki paramiliter çetelerin Kolombiya’da eğitildiklerine dair ellerinde çok güçlü kanıtlar olduğunu, bunları dile getirdiğinde Kolombiya karşıtı olmakla suçlandığını, kendilerinin Kolombiya halkı ile bir sorunlarının bulunmadığını ifade ederek, eski politikacı Robert Serra’nın Ekim ayında öldürülme emrinin bizzat eski devlet başkanı şimdi senatör olan Alvaro Uribe Velez tarafından verildiğini bildiğini” söyledi.

Maduro “5.600.000 den fazla Kolombiyalının Venezuela’da yaşadığını söyledi. Neden Venezuela’yı tercih ettikleri noktasında da burada eğitim, sağlık, barınma ve çalışma koşulları yani dayanışma var. Burada oligarşi yok” dedi.

PARAGUAY

Kolombiyalı paramiliter çetelerin ihraç edildiği ülkelerden biride Paraguay’dır. “Justice de la Frontera” adlı paramiliter örgüt Kolombiya pratiğinde ortaya çıkan uygulamalara başlamıştır. Şimdiye kadar üç kişinin vahşice öldürülmeleri kayıtlara geçmiştir. Paramiliter grup Paraguay Halk Ordusu (EPP)’ye karşı faaliyette bulunduğunu saklamamaktadır.

UKRAYNA

Temmuz 2015’te Ukrayna hükümetinin Sağ Sektör paramiliter çetelerle çatışmasının sebebi Batı Avrupa’ya yapılan sigara kaçaklığı işinde Sağ Sektör, mafya ve mafya ile işbirliği içinde çalışan kolluk güçleri arasındaki anlaşmazlık neden oldu. Faşist Sağ Sektör örgütlenmesinin içinde başından beri suç şebekeleri vardı.

Merkez sol hükümetlerin yada halkçı hükümetlerin yönetimde olduğu ülkelerde sağçı muhalefetlerin faşist hareketlerle, faşist hareketlerin suç şebekeleri ile işbirliği içinde çalışmasının görünür kanıtları giderek artmaktadır. Sağcıların hükümette olduğu ülkelerde iç güvenlik yasaları ve kontrgerilla faaliyetleri yeniden hız kazanmaktadır.

Yeni faşist dalga kendini şiddet temelinde örgütlemekte ve yeni bir toplum ve toplumsal ilişkiler kurma faaliyeti ve etkinliğini her yerde şiddetle boğmaya çalışmaktadırlar.

JAPONYA

Dünyadaki pek çok suç şebekesi gibi Yakuza da sağ ideolojiye kendini daha yakın hissediyordu. Bu bağlamda İkinci Dünya Savaşı’nın ardından girilen Soğuk Savaş döneminde yükselen sol hareketlere karşı Yakuza hükümetinin yanında durdu ve Japonya’yı yarım yüzyıl yöneten Liberal Demokrat Parti’ye para dahil pek çok konuda destek verdi. Yakuza ile ilgili yazılan kitaplarda CIA’in de Yakuza’ya bu konuda destek verdiği söyleniyor. Yeraltında değil sokaktadır. Siyaset ve devletle açık ilişki içindedir.

Yakuza bugün de politik alanda sağ partileri desteklerken, aynı zamanda lobicilik faaliyetlerinde de bulunuyor. İşçi direnişlerinde sendikacılara saldırıyor.

Bugün Yakuza, japon sağı ve japon militarizminin hepsi ikinci paylaşım savaşından sonra orduyu pasif durumda tutan  anlaşmaların iptal edilmesi için uğraşıyorlar.

JAMAİKA

Aşırı oranda şiddete eğilimleri ve MAC-10 gibi kuvvetli savaş silahlarından yana tercihleriyle tanınan suç şebekesi Jamaican Posse, ülkenin en büyük iki siyasi partisi olan PNP ve JLP ile olduğu kadar adanın polis ve askeri kuvvetleriyle de olan bağlantılarıyla tanınıyor.

Haber: isyandan.org
Kaynaklar:
  1. http://www.telesurtv.net/english/news/El-Salvador-Opposition-Figure-Arrested-Alongside-Gang-Members-20150824-0002.html
  2. http://www.telesurtv.net/english/news/Venezuela-Captures-3-Colombian-Paramilitary-Leaders-20150827-0029.html
  3. http://peoplesworld.org/assassination-marks-anti-socialist-terror-campaign-against-venezuelan/
  4. http://www.telesurtv.net/english/news/Maduro-Venezuela-is-a-Victim-of-Regional-Paramilitaries–20150824-0024.html
  5. http://www.entornointeligente.com/articulo/6678290/PARAGUAY-Advierten-a-Paraguay-que-paramilitares-multiplicaron-muertes-en-Colombia
  6. http://onedio.com/haber/dunyanin-en-buyuk-mafyasi-ile-tanisin-9-korkunc-bilgide-japon-mafyasi-yakuza-525782
  7. http://www.truth-out.org/news/item/30574-obama-bribes-abe-to-support-the-tpp-by-unleashing-japanese-military
Etiketler:

Hiç Yorum Yapılmamış

  1. Pingback: Emperyalist-Kapitalist Zincir, Bölgesel Zayıf Halkalar, Devrim ve Karşı-Devrim, 18.05.2016

  2. Pingback: Sınıf Savaşımının ve Emperyalist Paylaşım Savaşlarının Organik Bir Parçası Olarak Askeri Darbeler, Teknokrat Hükümetler

  3. Pingback: Emperyalist-Kapitalist Zincir, Bölgesel Zayıf Halkalar, Devrim ve Karşı-Devrim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.