Ching Shih: Erkek Tarihte İsmi Dahi Olmayan Kadın Korsan

çin1

Ching Shih’nin tarihe gerçek ismiyle bile geçmemesi, isyancı kadınların sarstıkları güçler tarafından tarihten silinmelerine dair bir işarettir. Birbiriyle rekabet halindeki korsan filolarını tek bayrak altında birleştirerek emperyalist güçler karşısında hiç yenilgi yaşamayan Ching Shih, sadece ölen eşinin ismiyle bilinmiştir.

Caroline McKusick –  Maggie McNeill

Onun emri altında kadın, erkek ve çocuklardan oluşan on binlerce kişinin yaşadığı bir filosu vardı ve bu filoya kendisi diğer korsanlardan farklı yeni yasalar getirdi. Tecavüz, rızası olmayan esirlerle cinsel ilişki, kişisel kazanç gibi uygulamaları yasaklayan Ching Shih, belki ismi gibi tarihe kaydedilmemiş yeni toplumsal değişimler de gerçekleştirdi bu dalgadaki dünyaya.

Gücün yarısı karşılığı evlilik

1775-1844 dönemlerinde, “Zheng’in dul kadını” anlamına gelen “Ching Shih” onun yalnızca sahne ismiydi. 1801’den önce yüzen meşhur bir kanton genelevinde fahişe olduğu gerçeği dışında asıl adı ve hikayesi bilinmezdi. Güçlü bir korsan olan Zheng Yi, bir baskınla onu yakaladı. Fakat altı korsan filosu komutanı, Shih’nin profesyonelliğinden haberdar görünüyordu. Çünkü baskından önce adamları 26 yaşındaki bu güzel kadını ona getirmeleri için bilhassa talimatlandırılmıştı. Zheng Yi, Shih’ye derin bir tutkuyla aşık oldu ve evlenme teklif etti. Ve Shih kârının ve donanmasında emrinde olanların yüzde 50’sini ona vermesi koşuluyla bu teklifi kabul etti.

Zekası ile saygınlık kazandı

Bir zamanlar yalnızca Ching I Sao (Zheng’in karısı) olarak bilinirken, kısa bir zamana içinde keskin tavsiyeleriyle, eşinin gücünü yükseltmesine fayda sağlayarak, eşinin ve adamlarının saygısını kazandı. Eşinin ailesi en az 17. yüzyılın ortalarından beri tanınmış korsanlardı ve Shih, ona bu ünü korsan filolarıyla, ittifak oluşturmak için kullanmasını önerdi. 1804 antlaşmasıyla bin 500’den fazla gemiye sahip ve Kore’den Malezya’ya kadar tüm yollarda menzilli olan Kırmızı Bayrak Filosu Çin’deki en güçlü korsan birliği haline geldi. 1807’de Zheng Yi şiddetli bir tayfunda öldürüldü ve “dul eşi”, ki ona artık “Ching Shih” deniyordu, hemen son komutanın baş teğmeni Chang Pao ile bir antlaşma yaptı. Chang Pao onun ikinci kaptanı olacak; o ve onun tüm donanması Shih’nin mutlak emirlerini yerine getirecekti. Antlaşmanın ardından Shih ile Chang Pao evlendiler (Kaynaklar bu konuda Shih’nin emekliliğinden önce veya sonra olarak farklılık gösteriyor.)

‘Tecavüze ölüm cezası’ dedi

Ching Shih, erkeklerin “Bir kadın komutana cezadan muaf şekilde meydan okunabilir” şeklindeki ihtimallere karşı kontrolü sağlamak amacıyla sıkı bir disiplin kurmak zorunda olduğunu fark etti. Bu nedenle Shih, daha çok İspanyol Sahilleri’ndeki korsan “makalelerinde” yaygın olan bir davranış kodu uygulamaya koydu: itaatsizlik, hırsızlık, firar, göreve ihmalkarlık, korkaklık ve kadın mahkûmlara tecavüz kellelerinin uçurulmasıyla cezalandırılacaktı. Shih’nin gücü, korkutucu bir hızda büyüdü ve Kızıl Bayrak Filosu bir yıl içinde her biri yirmi tabancaya sahip okyanus için tasarlanmış 200 ıvır zıvır, 800 küçük gemi, düzinelerce nehir gemisi ve 17 bini aşkın korsanla dünyanın en büyük donanmalarından biri haline geldi ve karşısında hiçbir güç duramazdı. Shih, tüm Çin denizlerindeki kıyı şehirlerinden, Makau’dan Canton’a haraç toplardı ve kendi başlarına bir genel geçer hükümeti oldular; kısa bir zaman sonra Shih, kendi kanunlarını yürürlüğe koyarak vergi ve mallara el koymaya başladı.

Shih karşısında Çin yenilgisi

Çin hükümeti, korsan donanmanın uygulamalarını açıkça reddetti. 1808 yılında Shih onlara karşı bir filo gönderdi ve kolayca yendi; 26 gemi ele geçirildi ve yüzlerce denizci filosuna dahil edildi. Çin hükümeti çaresizlik içinde İngiliz ve Portekizlerden yardım istedi, fakat onların hepsi de “fahişe amiral” olarak isimlendirdikleri Shih tarafından yenilgiye uğratıldı. 1810’da hükümet yenilgisini kabul etmek zorunda kaldı, gemilerini ve silahını verecek tüm korsanlar için genel af önerdi. Ching Shih, genel af önerisini hemen değerlendirdi. Shih ve bütün savaşçıları için genel af ilan edildi, bütün yağmaları tutmaya izin verildi, Shih’nin savaşçılarından İmparatorluk Filosu’na katılmak isteyenler kabul edildi ve Chang Pao teğmen olarak donanmaya katıldı. Ching Shih böylece 35 yaşında korsanlıktan emekli oldu.

Kaynak: http://ozgur-gundem.org/haber/149651/erkek-tarihte-ismi-dahi-olmayan-korsan-kadin-ching-shih

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.