Arundhati Roy’dan FTII Kavgası Üzerine: Faşizmi Aşan Durum

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“sorununun çıkmaza girmesinin 100. gününde, Cumartesi günü ödüllü yazar Arundhati Roy protestocu öğrencilere destek çıktı ve “milletin ‘zeka düzeyine kolektif saldırı’ ile yüzleşmesinin faşizmin ötesine geçtiğini” söyledi. Roy, protestocu öğrenciler…”

TH10_CITY_ARUNDHAT_2049366f

Yeni Delhi: FTII**Hindistan Yayın ve İletişim Bakanlığına bağlı özerk yönetimi olan Hindistan Film ve Televizyon Kurumu/** sorununun çıkmaza girmesinin 100. gününde, Cumartesi günü ödüllü yazar Arundhati Roy protestocu öğrencilere destek çıktı ve “milletin ‘zeka düzeyine kolektif saldırı’ ile yüzleşmesinin faşizmin ötesine geçtiğini” söyledi.

Roy, protestocu öğrencilerie ilişkin “Bu çocuklar ayakta kalan son insanlardır,” dedi.

Roy, Jantar Mantar’da protesto alanında bulunan muhabire de “bizler bu ülkenin zeka düzeyine kolektif bir saldırıyla yüzyüzeyiz ve bizim ortak hafızamızın bir parça bozulduğunu görüyoruz,” dedi.

Roy, “hükümetin bazı ödünler vererek durumu kurtaracak bir çözüm bulmak için çabaladığına ilişkin bazı şeyler duyduğunu, fakat durumun hala çok ciddi olduğunu” söyledi.

Roy ayrıca, “Bunun gibi üniversiteleri ne zaman tasfiye edeceksiniz? Ders özetlerini ne zaman gözden geçireceksiniz? Ne zaman… herkesin herşeyi yapabildiği, gayri bilgince atmosferleri yaratacaksınız… ICU’u inek idrarı ile temizle, ya sonrası çok tehlikeli” dedi.

Daha öncede protestocu öğrencilere seslenen Roy, “Hindistan’da plastik cerrahinin kurulması veya hastanelerin inek idrarıyla temizlenmesi konularında Ganesha’nın işaret ettiği yorumlar yapılıyor ve Kültür Bakanı bu tür  “kültür kirliliği” gibi şeyler hakkında konuşuyor,” dedi.

Roy, “Nehru Memorial ve FTII benzeri kurumlar saldırı altında, faşizmin ötesine geçmiş durumdayız” dedi.

Roy, “Görünen o ki televizyon dizisi Mahabharat’da ‘Yudhidhthir’**https://tr.wikipedia.org/wiki/Mahabharata/** rolünü oynayan ve protestoları tetikleyen FTII şefi olarak aktör Gajendra Chauhan konuyu bilinçli olarak kaşıyor”, “Mitolojik karakterler film okullarını yönetmek için tercih ediliyor” dedi.

Jantar Mantar’da Mandi House’da protesto yürüyüşü gerçekleştiren öğrencilere desteğe gelen Roy, “neden burada olduğunu soranların olduğunu” söyledi.

Roy “Ben bu çocukların ayakta kalan son insanlar olduklarını söylüyorum. Onlar ayağa kalkıyor ve bizler bu milletin kolektif zeka seviyesi üzerinden onlara saldırıyoruz. Bu gerçekten çok acı,” dedi.

Kaynak: http://timesofindia.indiatimes.com/india/Situation-way-beyond-fascism-Arundhati-Roy-on-FTII-row/articleshow/49026993.cms

Ne olmuştu?

FTII idarecileri, Hindistan Film ve Televizyon Kurumu (FTII)’nun başına aktör ve BJP lideri Gajendra Chauhan’ın atanması üzerine greve çıkan öğrencilere  grevin bitirilmesi için baskı yapmış, haklarında idari soruşturma açılacağını açıklamıştı. Haziran ayının ikinci haftasında başlayan grevin devam etmesi üzerine yöneticiler polise başvurmuş ve grev alanına gelen polis bazı eylemcileri gözaltına alarak greve çıkan öğrencileri yıldırmaya çalışmıştı. Grevi bitirmede başarısız olan idareciler bu sefer tüm sözleşmeli personelin işine son verdiler. Talepleri yerine getirilmeyen ve işsiz kalan öğrenciler süresiz açlık grevine başlayarak protestolarını artırdılar. Grevlerinin 100. gününde ödüllü yazar Arundhati Roy’da öğrencilere destek çıktı…

48052225

Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.