Adalet İçin Savaşan 15 Latin Amerikalı Kadın-2

Latin Amerika’da kadınların uzun bir direniş geçmişi var ve onlar adalet için mücadele ediyorlar. Latin Amerika’daki ilerici değişim için savaşan, kendi toplumları ve bölgeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan kadınlardan bazıları…

9- Piedad Cordoba

9

Piedad Cordoba, Kolombiyalı insan hakları ve barış eylemcisi aynı zamanda avukat ve siyasetçidir. Cordoba, elli yılı aşkın bir süredir devam eden silahlı iç çatışmaya son verilmesi amacıyla, Kolombiya’da devam eden barış görüşmeleri sürecinde Kolombiya hükümeti ve FARC gerillaları arasında resmi arabulucu ve En Geniş Barış Cephesi’nin bir eylemcisi olarak aktif olarak yer almıştır. O, sosyal adalet ve barışı savunarak, çatışma alanlarında barışı teşvik eden ve insan haklarını savunan çalışmaları nedeniyle 2009 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir.


10- Transito Amaguaña

10

Halk arasında “Mama Transito” olarak bilinen Transito Amaguaña, Ekvadorlu yerli bir eylemci ve aynı zamanda Ekvador’un önde gelen 20. yy feminist simgelerinden biridir. Onun politik çalışmaları Sosyalist Parti’nin toplum aktivizmi ile başladı. Daha sonra tarım grevi, emek ve toprak haklarını geri kazanmak için yapılan yürüyüşler dahil olmak üzere büyük yerli ve köylü eylemlerine katıldı. O, tarım reformu yapılması ve köylüler için kooperatif sistemi getirilmesi için Komünist Parti tarafından örgütlenen toprakların yeniden dağıtımı mücadelesinde yer aldı ve 1946 yılında Ekvadorlu Yerliler Federasyonu’nun kurucularından biri oldu. Mama Transito eğitim dili İspanyolca ve Kichwa olan iki dilli okullarda çalıştı.


11- Domitila Barrios de Chungara

11

Domitila Barrios de Chungara Bolivyalı feminist, işçi önderi ve devrimcidir. O, 1978 yılında Benzer diktatörlüğünü kırmak için, en iyi dört madenci eşiyle birlikte açlık grevi başlatmasıyla tanınıyor. Grev, ülke çapında dikkat çekerek, ulusal ölçekte binlerce güçlü grevi tetikledi ve diktatörlüğü tüm bu talepleri kabul etmeye zorladı. Barrios ise Bolivya’daki maden işçilerinin durumlarıyla ilgili uluslararası kamuoyunu harekete geçirerek, emek ve siyasi mücadelelerdeki kadınların kritik rolünü savundu.


12- Lelia Gonzalez

12

Lelia Gonzalez Brezilyalı entelektüel ve siyasi bir eylemcidir. 1960’lı yıllarda askeri bir diktatörlük altında sınıf öğretmenliği yaptığı sırada kendi sınıfına siyaset ve direnişi getirdi ve öğrencilerini eleştiril düşünmeye teşvik etti. Bir Afro-Latina antropolog ve profesör olarak o, toplumsal cinsiyet ve ırk arasındaki ilişkinin araştırılmasına odaklandı ve Brezilya’daki Siyah Hareketi ve Brezilya’nın Siyah Kadın Kolektifi’de dahil olmak üzere Afro-Brezilya konuları ile kadın odaklı çeşitli örgütler içinde aktif olarak yer aldı. O, özellikle Siyah kadınların talepleri ile geniş politik mücadelelerin içindeki Afro-Brezilyalıların taleplerini dile getiren yazılar ve eylemlilikler üzerinde durdu.


13- Estela Barnes de Carlotto

13

Estela Barnes de Carlotto Arjantinli bir insan hakları eylemcisi ve Arjantin’deki diktatörlük dönemi – Kirli Savaş sırasında kaçırılan ve çalınan çocukları bulmak için 1977 yılında kurulan bir örgüt olan Plaza de Mayo Anneannelerin başkanıdır. Carlotto’nun hamile kızı 1977 yılında kaybolmuş ve öldürülmeden hemen önce gözaltında doğum yapmıştır. Carlotto, torununa kavuştuğu yıl olan 2014’e dek 36 yıl boyunca torununu aramıştır. Büyükanneler 118 torunun kayıp olduğunu tespit etmişlerdir. Carlotto’nun insan hakları konusundaki çalışmaları Birleşmiş Milletler tarafından onurlandırılmıştır.


14- Eva Peron

14

isyandan.org ekibi olarak Eva Peron ile ilgili yazılanlara katılmıyoruz ancak metnin orjinalini bozmamak için olduğu gibi yayınlıyoruz…

Eva Peron Arjantinli bir feminist ve siyasi eylemcidir.  Sinema ve radyo kariyerinden sonra, eşi Başkan Juan Peron’la birlikte sosyal adalet, ekonomik bağımsızlık ve siyasi egemenlik temelinde örgütlenen Peronist siyasi hareketin kurucularından biridir. Ülkedeki ilk büyük ölçekli kadın siyasi partisini kuran Eva, Arjantin’de kadınların oy hakkı için mücadele eden önemli sembollerden biri olarak kabul edilir. Peron aynı zamanda yetimleri destekleyen ve evsiz kadınlar için konut sağlayan bir toplum kurdu. Onun mirası Arjantin’de ki güçlü varlığını sürdürüyor: Arjantinliler her yıl, ölüm yıldönümünde “Evita’yı” anarken Arjantin’in mevcut Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez’de siyaseti Peronist hareket ile uyumlu hale getiriyor.


15- Juana Azurduy

15

Juana Azurduy, Güney Amerikalı bir gerilla ordusu lideri ve Güney Amerika’nın bağımsızlık mücadelesindeki dönüm noktasına yön veren sembollerden biridir. Komutanlığının zirvesindeyken 6.000 savaşçıdan oluşan bir orduya liderlik ediyordu. Azurduy, İspanyolca, Aymara ve Kichwa yerli dillerini konuşurdu. O kökünde Güney Amerika’nın bağımsızlık hareketi olan savaşlara liderlik etti ve kabaca “Büyük Vatan” olarak çevrilen ve uzun süredir devam eden bölge savunması “Patria Grande” onun mirasının bir parçasıdır.

Yazının ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/analysis/15-Latin-American-Women-Who-Fought-for-Justice-20151122-0017.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.