Filtre: "KIA"

Myanmar: Silahlı Örgütler Barış Sürecinde Meşruluk Mücadelesini Sürdürüyor

Myanmar: Silahlı Örgütler Barış Sürecinde Meşruluk Mücadelesini Sürdürüyor

Diğer, Haberler 14.10.2016 - 06:00

Kaçin Eyaleti Barış Görüşmeleri Oluşturulması Grubu üyesi Hsan Aung’a göre Ordu Kaçin eyaletinde 6 Ekim’den beri üçüncü hava saldırısını düzenledi.  Ordu ayrıca Müslümanların yaşadığı Rohingya (Arakan) bölgesine yönelik hava saldırılarına başladı. Kaçin Eyaleti başkenti Myitkyina’da gösteri düzenleyen binlerce kişi “Bugün politik sorunların politik yöntemlerle çözülme günüdür”   perspektifi ile çatışmalarınDevam »

Myanmar: UNFC 21.YY Panglong Konferansına Katılacağını Açıkladı

Myanmar: UNFC 21.YY Panglong Konferansına Katılacağını Açıkladı

Haberler 31.08.2016 - 06:00

Kaçin Bağımsızlık Örgütü (KIO) 27 Ağustos’ta yayımladığı basın açıklamasında 31 Ağustos’ta başlayacak olan 21. YY Panglong Konferansı’na katılacaklarını kamuoyuna açıkladı. KIO’nun  askeri kanadı olan Kaçin Bağımsızlık Ordusu komutan yardımcısı General Gun Maw konferansa katılma kararlarını, Ulusal Topluluklar Birleşik  Federal Konseyiyle (UNFC) işbirliği ruhunu canlı tutma isteklerinden dolayı aldıklarını söyledi. “KonferansaDevam »

Myanmar: Ordu Ateşkesi İhlal Etmeyi Sürdürüyor

Myanmar: Ordu Ateşkesi İhlal Etmeyi Sürdürüyor

Haberler 04.08.2016 - 06:00

Burma (Myanmar)’da yaklaşmakta olan barış görüşmeleri sürecinde Kaçin Bağımsızlık Örgütü (KIO) / Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KIA)’nın denetiminde bulunan bölgede Burma Ordusunun saldırıları sonucunda iki ayrı çatışma çıktı. KIA bölge komutanlarından Naw Bu “Burma Ordusu’nun eyaletin kuzeyinde iki kez güçlerine saldırdığını, ilkinde kuşattıkları bir birliklerine önce taciz ateşi açtıklarını sonra ağır silahlarla saldırdıklarını”Devam »

Myanmar: Ordu Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KIA) Bölgesine Saldırıları Artırıyor

Myanmar: Ordu Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KIA) Bölgesine Saldırıları Artırıyor

Haberler 28.04.2016 - 06:00

Geçen hafta Kaçin Bağımsızlık Ordusu ile Myanmar Ordusu arasında yeniden başlayan çatışmalarda her iki tarafta ağır kayıplar veriyor. KIA ve Ordu arasında en son çatışma 7 Nisan’da KIA denetimi altındaki bölgenin başkenti olan Laiza’ya yakın bir karakolun yakınında yaşandı. Kaçin Haber Grubu (KNG) 17 Nisan’da Oau Se karakolu yakınında KIADevam »

TNLA askerleri

Burma Ordusu ve TNLA Arasındaki Çatışmalar Sürüyor

Haberler 01.10.2015 - 06:00

Myanmar (Burma)’nın Kuzey Shan Eyaleti’nde, Ta’ang Ulusal Kurtuluş Ordusu (TNLA) ve Burma Ordusu arasında ordunun saldırısı ile Haziran ayında başlayan çatışmalar sürüyor. Palaung Kurtuluş Cephesi / Ta’ang Ulusal Kurtuluş Ordusu (PSLF / TNLA) Haber ve Danışma Birimi, Kutkai, Nangsang ve Kyaukme bölgelerinde TNLA savaşçıları ve hükümet birlikleri arasında yaklaşık 18Devam »

@Tanja_FARC: İsyanda Ekonomik Ajan-Provakatörlük*

@Tanja_FARC: İsyanda Ekonomik Ajan-Provakatörlük*

Makaleler 28.08.2015 - 06:00

Egemen sistem küresel bir eğilim olarak, isyancı hareketleri devrimci özünden mahrum ederek suç şebekeleriymiş gibi göstermektedir. Ayaklanmanın ‘uzun zaman önce politik ideallerini kaybettiği’ veya ‘kendine iş arayan bozuk bir hareket haline geldiği’ gibi söylemler uzun zamandan beri var. Medyada bu olumsuz imajlar kullanılarak yapılan propaganda ile toplum ikna edilmeye çalışılıyor.Devam »

Kachin Bağımsızlık Örgütü / Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIO/KIA)

Kachin Bağımsızlık Örgütü / Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIO/KIA)

Haberler 21.08.2015 - 06:00

Kachin Bağımsızlık Örgütü / Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIO / KIA) örgütü 1961 yılında kurulmuştur. İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmek ve Myanmar Birliği’ni kurmak için Burma’ya katılmaya karar veren Kachin liderlerinin on yıllık çalışmasından sonra Panglong Anlaşması ile Kachin halkının haklarının verileceğinin sözü alınmıştır. Panglong Anlaşması Kachin liderleri ve Orgeneral Aung SanDevam »