Filtre: "Gerilla"

Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

Makaleler 15.12.2015 - 06:00

Herkesin Tanya olarak tanıdığı Haydee Tamara Bunke Bider, Arjantin’de doğmuş, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde yetişmiş, Küba’da yeni bir düzen inşasında yer almış ve Bolivya dağlarında idealleri uğruna toprağa düşmüş bir kadın gerilladır. Bolivya dağlarında ölümsüzleşen bir kadın gerilla olarak değil de Che’nin sevgilisi olarak tanıtılmıştır ana akım medya tarafından… 1937 yılındaDevam »

CPI (Maoist)'in Merkez Komite üyesi Sridhar Srinivasan

Hindistan: Üst Düzey Maoist Lider Maharashtra’da Öldü

Haberler 01.10.2015 - 06:00

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) [CPI (Maoist)]’in Merkez Komuta üyesi Sridhar Srinivasan, 2013 yılında cezaevinden tahliye edildikten sonra Pune, Mumbai ve Vidarbha bölgelerinde çalışmalar yürütmüştü. Maoist sözcülerinden biri basın açıklaması düzenleyerek, Vijay, Vishnu lakaplı CPI (Maoist)’in Merkez Komite üyesi Sridhar Srinivasan’ın kalp krizinden öldüğünü belirtti. 18 Ağustos tarihinde vefat eden Srinivasan, MaoistDevam »

Kolombiyalı paramiliterler gruplar Kolombiya'daki şiddettin büyük bir parçasıdır ancak mevcut barış görüşmelerine dahil değillerdir. | Fotoğraf: EFE

FARC: Kolombiya Devleti Paramiliter Şiddete Son Vermeli

Haberler 15.09.2015 - 06:00

FARC sözcüsü barışın inşasının ancak ve ancak Kolombiya devletinin paramiliter güçleri devre dışı bırakmak için ‘etkili bir strateji’ geliştirmesi ve insan haklarına saygılı ‘kapsamlı politikalar’ uygulamaya başlaması ile mümkün olacağını ifade etti. Kolombiya’nın en büyük gerilla grubu, Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC), ülkede yıllardır süren iç savaşta etkin olan paramiliter şiddeteDevam »

Rojava’da Kadın Özgürlük Gücü Kuruldu

Rojava’da Kadın Özgürlük Gücü Kuruldu

Haberler 02.09.2015 - 06:00

Eposta üzerinden elimize ulaşan açıklamada yer alan bilgilere göre Rojava’da Kadın Özgürlük Gücü (KÖG) kuruldu. Kadınların silahlanmaktan başka çaresinin kalmadığı yazılı açıklamada kadınlar kapitalizme, patriyarkaya, emperyalist işgale ve çetelere karşı savaşacaklarını bildiriyorlar. KÖG’ün mor feminalı, kızıl yıldızlı ve orak-çekiçli bayrağını oluştururken Paris Komününden, Bolşevik devriminden ilham aldıklarını belirten kadınlar, Zetkin, Rosa gibiDevam »

Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

Dosya: RAF, Makaleler 02.09.2015 - 06:00

1960’lı yıllarda kurulan Alman Sosyalist Öğrenciler Federasyonu (SDS) Alman öğrenci hareketinin itici gücü olur. “Yeni Sol” Alman öğrenci hareketinin ideolojik yöneliminde belirleyici etkisi olan SDS belirli konularda çalışma grupları kurarak örgütlenir. Üçüncü dünya ile egemen ülkeler arasındaki ilişkiyi sorgulayan çalışma grupları ile üçüncü dünya ülkelerindeki direnişlerle dayanışma eylemleri başlatılır veDevam »

Hindistan: 73 Maoist İçin 86.9 Milyon Rupi Ödül Koyduğunu Açıkladı

Hindistan: 73 Maoist İçin 86.9 Milyon Rupi Ödül Koyduğunu Açıkladı

Haberler 23.07.2015 - 06:00

Jharkhand hükümeti Salı günü, devlet güvenlik güçlerine karşı birden fazla silahlı saldırıda yer almış 73 solcu militanın yakalanması için 86.9 milyon rupi ödül koyduğunu açıkladı. Solcu militanlarla ilgili açıklanan ödüller listesinde Hindistan Komünist Partisi (Maoist) [CPI (Maoist)] ile Hindistan Komünist Partisi Maoist’den [CPI Maoist] ayrılan Hindistan Halk Kurtuluş Cephesi [PLFI] üst liderleri yer alıyor. 2000Devam »

Rojava: İlk Enternasyonalist Özgürlük Taburu Kuruldu

Rojava: İlk Enternasyonalist Özgürlük Taburu Kuruldu

Haberler 12.06.2015 - 00:20

SERÊKANIYÊ – Rojava Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşayan halklardan güçlerin içinde yer aldığı Enternasyonalist Özgürlük Taburu kuruldu. Tabur’un DAIŞ ve benzeri çete ve işgalci güçlere karşı savaşacağı belirtildi. Kurulan taburun temel hedefinin ise Ortadoğu ve Rojava halklarını her türlü saldırıdan korumak olduğu açıklandı. 6 Haziran’da başlatılan “Komutan Rubar Qamişlo” hamlesine destek verenDevam »

FARC: Cauca’daki Vatandaşların Ölümünü Görmek Üzücü

FARC: Cauca’daki Vatandaşların Ölümünü Görmek Üzücü

Haberler 16.04.2015 - 18:00

Bütün ülke çift taraflı ateşkesten haber bekliyor, Sayın Başkan 15.04.2015 tarihinde Uluslararası Kongre Merkezi’nin girişinde basının sorularını cevaplamak için söz alan Komutan Pastor Alape,  sözlerine bir soruyla başladı: “Yurtseverler Birliği Kongre temsilcisi Leonardo Posada’yı kim öldürdü?” İsyancılar, siyasi ve sosyal savaştaki sorumlulukları ortaya çıkarmak için devletin gizli dosyaları açıklamasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. TemsilciDevam »

Nepal, başkent Katmandu’da grevde ki bir Nepal göstericisi  

Nisan 2015, Salı - Niranjan Shrestha - AP Foto

Nepal’de Yapılan Genel Grev Hayatı Felç Etti

Haberler 09.04.2015 - 06:00

NEPAL, KATHMANDU –  Himalaya halkının yeni anayasa taslağının onaylanması konusunda iktidar ile muhalefet arasında görüşmelerin çıkmaza girmesi sonucu ülke çapında yapılan genel grev Nepal’de hayatı felç etti. Ülke genelinde hayat çarşamba günü normale döndü. Grevin ilk gününde polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Sokak aralarında ki araçlar kaldırılarak, okullarDevam »