Filtre: "Belarus"

Belarus’taki Gelişmeler Üzerine, Hazal Yalın

Belarus’taki Gelişmeler Üzerine, Hazal Yalın

Makaleler 18.08.2020 - 07:00

Belarus, yakın olduğu kadar uzak da bir ülke, zira Belarus hakkındaki hemen bütün bilgiler kulaktan dolma ve batı basını kaynaklı. Dolayısıyla, bu tür haberleri ciddi bir süzgeçten geçirmek gerekiyor. Birkaç gündür Belarus’taki gelişmeleri gücüm yettiğince anlamaya ve nefesim yettiğince nakletmeye çalışıyorum. Ben, çalışmalarımın başlıca konusunu oluşturan Sovyetler Birliği ve çağdaşDevam »

Belarus: İşsizlerden Vergi Toplanmasına Yönelik Yasaya Karşı Protesto

Belarus: İşsizlerden Vergi Toplanmasına Yönelik Yasaya Karşı Protesto

Haberler 17.03.2017 - 05:00

Lukashenko yönetimi tarafından aslen 2015’de çıkartılan ancak 2017 başına kadar halk baskısı ile ötelenen yasanın tekrar gündeme getirilmesi üzerine protestolar Şubat ayında ateşlenmişti. Başkent Minsk’in yanısıra Orsha, Babrujsk, Kobrin ve Luninez gibi küçük şehirlerde dahi onlarca yıldır görülmeyen derecede büyük kalabalıklar işsizlerden vergi toplanmasına yönelik yasayı protesto etmek için sokaklaraDevam »

Belarus: Brest Antifaşistlerine Ağır Cezalar

Belarus: Brest Antifaşistlerine Ağır Cezalar

Haberler 09.10.2015 - 06:00

8 Mayıs 2013 tarihinde neo-nazilerle çatıştıkları için haklarında dava açılan brest anti faşistleri için karar verildi. Antifaşistler grup holiganizmi ve yaralama maddelerinden yargılandılar. Çatışmada biber gazı kullanıldığı için nitelikli suç kapsamında yargılandılar. Dzmitry Stsyashenka 5 yıl hapse ve nazilere 500 avro tazminat ödemeye, Roman Bogdan 8 yıl hapse, nazilere 3.500 avro tazminatDevam »