Yunanistan: Schisto Kampındaki Mülteciler Açlık Grevine Girdi

İstanbul Esenler Otogarında kendilerini Türkiye-Yunanistan sınırına götürecek otobüsleri bekleyen mülteciler | Foto: AFP

Atina’daki Schisto kampındaki mülteciler giderek kötüleşen yaşam koşullarını protesto etmek amacıyla 16 Mayıs Pazartesi günü açlık grevine girdi. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) gibi insan hakları örgütleri mülteciler için koşulların giderek ağırlaştığı uyarısında bulunuyor.

*Çeviri: Bugün Schisto kampındaki mülteciler açlık grevine başladı. Koşullar kötüden de öte.

Makedonya’nın mültecileri göz yaşartıcı gaz ve polis zoruyla sürmesinden sonra Atina’nın banliyölerinden biri olan Schisto bir sığınma alanına dönüştü. Kampın içerisinde eski bir askeri üs de bulunuyor. Mülteciler terk edilmiş baraka ve çadırlarda kalıyor.

MSF yaklaşık 50 bin mültecinin ağır koşullarda yaşadığını belirtiyor. Mültecileri aşırı sıcaklar bekliyor ve çoğunun sığınma hakkı talep etme şansı dahi olmayacak.

AB ve Türkiye arasında varılan anlaşmaya göre çatışmalı bölgelerden gelmeyen mülteciler Türkiye’ye geri gönderilecek, Suriyeliler gibi savaştan kaçanlar ise kabul edilecek. Her ne kadar AB yetkilileri Türkiye’deki kampların güvenli olduğunu iddia etse de şimdiye kadar kamplarda tecavüz, çocuk tacizi dahil bir çok şiddet vak’ası ve ciddi insan hakları ihlalleri rapor edilmiş durumda.

MSF koordinatörlerinden Stefano Argenziano Avrupa’nın göçmenlere karşı caydırma politikası güttüğünü ve ahlaki ve yasal sorumluluklarına rağmen mültecileri yokluğa ve güvencesizliğe terk ettiğini ifade ediyor.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Greece-Refugees-on-Hunger-Strike-to-Protest-Dire-Conditions-20160516-0018.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.