Transpasifik Ticaret Anlaşmasına Karşı Güney Amerika Halkları Sokakta

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Peru’da yapılan gösterilere solcu Broad Front (Geniş Cephe) partisinden Veronika Mendoza de katıldı ve sağlık hizmetleri bedelleri ile ilaç fiyatlarını yükseltecek anlaşmaya parti olarak karşı olduklarını beyan etti. Santiago, Concepcion, Valparaiso, Temuco, Puerto Montt ve Iquiq…”

Santiago kentindeki TPP karşıtı gösterilerden bir kare | Foto: El Ciudadano

Arjantin, Şili ve Peru’da eylemciler Transpasifik Ortaklık (TPP) ticaret anlaşmasını protesto etmek için 22 Ocak’ta sokaklardaydı.**http://www.telesurtv.net/english/news/South-America-Takes-to-the-Streets-Against-TPP–20160123-0017.html/**

Peru’da yapılan gösterilere solcu Broad Front (Geniş Cephe) partisinden Veronika Mendoza de katıldı ve sağlık hizmetleri bedelleri ile ilaç fiyatlarını yükseltecek anlaşmaya parti olarak karşı olduklarını beyan etti.

Santiago, Concepcion, Valparaiso, Temuco, Puerto Montt ve Iquique kentleri başta olmak üzere bütün Şili’de gösterilere binlerce insan katıldı.

TPP anlaşmasından doğrudan etkilenmemesine rağmen Arjantin’de de eylemciler, çiftçileri kendi tohumlarını ekmekten alıkoyup Monsanto tohumlarını almaya zorlayan Monsanto tarım-kimya ürünleri şirketi başta olmak üzere bütün ulusötesi şirketlerin yükselişine karşı sokağa çıktılar.

Protestolar Latin Amerika’nın da dışına taşarak devam ediyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da binlerce gösterici, hükümetin  ABD ve çok uluslu şirketler lehine yerel işletmeleri yok edecek olan ticaret anlaşmasını imzalamasını önlemek amacıyla düzenlenen eylemlere katıldı.

Anlaşmanın tarafları olan oniki ülkenin –ABD, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Brunei, Singapur, Vietnam, Kanada, Meksika, Peru ve Şili- liderleri şeffaf olmayan ve kamuoyundan saklanan müzakereler sonucu ilk anlaşmayı Ekim ayında imzalamış ve tasarıyı tartışılmak üzere kendi parlamentolarına götürmüştü.

Liderlerin anlaşmanın son onayı için Yeni Zellanda’da 4 Şubat tarihinde yeninden toplanması öngörülüyor.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.