Suudi Arabistan: İşçiler Binladin Şirketine Ait 7 Aracı Ateşe Verdiler

12

Suudi Arabistan’da yer alan Binladin inşaat şirketinde çalışan işçiler altı aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesini talep ederek şirkete ait 7 otobüsü ateşe verdiler.

1931 Yılında kurulan Cidde merkezli şirket yollar, tüneller, üniversiteler ve oteller dahil olmak üzere Suudi Arabistan’daki pek çok inşaat işinde yer alıyor. Geçen yıl Mekke’deki Ulu Cami inşaatında vincin devrilmesi nedeniyle 110 işçi ölmüş ve Binladin şirketi olaydan sorumlu tutularak sözleşmesi askıya alınmıştı. Kamu ihalelerinden de men edilen şirket, geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak toplamda 200.000 çalışanının yüzde 25’ini işten çıkaracağını açıklamıştı.

Şirketin 50.000 göçmen işçiyi işten çıkarıp sınırdışı etmeye çalışması üzerine, ödenmeyen maaşlarını almadan gitmeyeceklerini belirten, öfkeli işçiler şirkete ait 7 otobüsü ateşe verdiler. Yerel kaynaklar protestolar sırasında 5 işçinin yaralandığını bildirirken, işten çıkarılmak istenen işçiler arasında mühendislerin, formenlerin, kaynakçıların ve çelik işçilerinin de yer aldığı belirtiliyor.

Haber:isyandan.org
Kaynak: Bu haber http://finance.yahoo.com/news/saudi-binladin-group-employees-set-fire-buses-protest-112745930.html sitesinden derlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.