Sri Lanka: Tamil Tutsakların Açlık Grevine Destek İçin Genel Grev Başlatıldı

BN-LF028_1111LA_P_20151111111453

Tamilnet web sitesine göre, özgürlükleri için açlık grevine başlayan Tamil tutsaklara destek olmak için Sri Lanka’nın kuzeyindeki, ağırlıklı olarak Tamillerin yaşadığı eyaletlerde, 13 Kasım’da sağlık hizmetleri hariç, bütün özel ve kamu faaliyetleri durma noktasına geldi. Öğrenciler okula gitmedi. Ordu ve polis dışında sokaklar bomboştu.

Tamil Ulusal İttifakı ve Tamil Ulusal Halk Cephesi  “Tamil bağımsızlık savaşında esir düşenlerin ve siyasi tutsakların derhal serbest bırakılması” talebiyle bir günlük hartal (genel grev) ilan etti.

Özgürlük isteyen 300’e yakın Tamil siyasi tutsak, 7 Kasım’da yeniden açlık grevine başladı. Mecliste bulunan Tamil Ulusal İttifak üyelerinin talebi, hükümetin özgürlük talebine cevap vermek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ileri sürmesiyle ertelendi.

Sri Lanka adasının kuzeyinde ve doğusunda bağımsız bir Tamil vatanı için Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) tarafından yürütülen silahlı mücadele “Bağımsızlık Savaşı” anlamına gelmektedir. LTTE, 2009 yılında yenildi ancak LTTE üyelerinin çoğu hala herhangi bir mahkemeye çıkarılmaksızın cezaevlerinde tutuluyor. Bazı tutsaklar ise 20 yılı aşkın bir süredir hapisteler.

11 Kasım’da, savaş esirleri ve siyasi tutsaklara genel af istemek için Kuzey İl Genel Meclisi başkanı CV Wigneswaran, Sri Lanka Başbakanı Maithripala Sirisena ile buluştu ancak Sirisena bu isteği reddetti.

Hükümet açlık grevini bölmek için bir taktik geliştirdi. Tutsakların bazılarını kefaletle serbest bırakmayı, bazı tutsakları içeride tutarken, üçüncü bir grubun da “rehabilitasyon” için askere gönderilmesini teklif etti. Tutsaklar ise tüm tutsakların serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

LTTE’nin üyesi olmakla suçlanan ve 20 yıl boyunca hapiste tutulan tutsaklar var. Tamiller tarafından tutsaklara özgürlük talebiyle başlatılan grev geniş çevrelerce desteklenen protestolara dönüşeceğe benziyor.

IMG_0394
Yazar: By Chris Slee
Kaynak: https://www.greenleft.org.au/node/60675

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.