Peru: Çevre Felaketine Karşı Yerli Halk Askeri Helikoptere El Koydu

Fotoğraf: EFE

Fotoğraf: EFE

Kendi topraklarında meydana gelen petrol sızıntısı sonrası protestocular acil destek gönderilmesi, tazminat ödenmesi ve çevreye özen gösterilmesini istiyorlar…

Petrol sızıntısı sonrası topraklarında meydana gelen çevresel yıkıma karşı protesto eylemi düzenleyen Peru Amazonlarından Wampis yerli topluluğunun sakinleri Pazar günü askeri bir helikopteri ele geçirerek mürettebatı gözaltına aldılar.

Petroperu’nun başkanı Pazartesi günü Reuters’e verdiği demeçte protestocuların devlet petrol şirketi Petroperu’nun üç yetkilisinin yanı sıra çevre düzenleme kurumundan dört işçiyi ve enerji ve maden bakanlığı temsilcisini alıkoyduklarını söyledi.

Peru hükümeti, geçen hafta Chiriaco ve Morona nehirleri üzerine 3.000 varil ham petrolün döküldüğü çevre faciasının ardından, Amazon yağmur ormanı topluluklarından 16’sında acil durum ilan etmişti.

Protestocular Marañon ilinde bulunan ve Mayuriaga topluluğu olarak bilinen halkın petrol faciasından etkilenen topluluklara dahil edilmesini, acil destek gönderilmesini ve itinalı davranılmasını talep ediyorlar.

Kültür Bakan Yardımcısı Patricia Balbuena, hükümetin geçen ay yayınladığı acil durum kararnamesini Mayuriaga halkını da dahil edecek şekilde yeniden düzenleyeceğini söyledi.

Balbuena ayrıca “Bu bir hata ve kısa sürede düzeltilmesi gerekir,” dedi.

Peru Hava Kuvvetleri ise yaptığı açıklamada Petroperu başkanı da dahil olmak üzere bir grup yetkilinin protestocuların taleplerini almak için Pazartesi günü alanı ziyaret ettiklerini söyledi. Açıklamada ayrıca mürettebatın durumunun iyi olduğu ve helikopterin zarar görmediği de belirtildi.

Petroperu’nun 40 yaşındaki boru hatlarında meydana gelen kopma sonucu 3 Şubat’ta Mayuriaga’yaya 1.000 varil petrol dökülmüş, 9 gün sonra ise aynı hatta meydana gelen sızıntı nedeniyle Amazon bölgesinde ki yerli topluluklardan 8’inin yaşam alanlarının yakınına 2.000 varil petrol dökülmüştü.

Günlük 5.000 ile 6.000 varil arasında petrol taşınan boru hatlarında sızıntının meydana gelmesinden sonra faaliyetler durduruldu.

OEFA, sızıntı sonrası halk sağlığının etkilendiği testlerle ispatlanırsa Petroperu’ya 17 milyon $ para cezasının kesileceğini söyledi.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Helicopter-Seized-by-Peruvian-Indigenous-Group-Over-Oil-Spill-20160307-0038.html
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.