Nikaragua: Bianca Jagger Çiftçilerle Birlikte Kanal Projesine Karşı Eylem Yaptı

Güney Nikaragua’da yüzlerce köylü, okyanuslar arası yapılacak kanal inşaatını protesto ederek, ülkenin egemenliğini tehlikeye sokan kanunların yürürlükten kaldırılmasını istedi.

Nikaragua hükümetinden bu mega projeyi hemen iptal etmesini isteyen 72 yaşındaki oyuncu ve insan hakları eylemcisi, ABD’li Bianca Jagger ile diğer kanal yapımı karşıtları ve insan hakları eylemcileri Managua’ın 220 mil güneydoğusundaki La Fonseca kırsalına gitti. Başkentten gönderilen polis ve güvenlik güçlerinin kuşattığı kalabalık köylü kitlesi, Nikaragua’nın beyaz ve mavi bayrağını taşıyarak ve “kanala hayır” sloganlarıyla, kasabaya yürüdü.

Kanal karşıtı hareketin avukatı Monica Lopez, polisin La Fonseca’ya giden birkaç kamyonu engellediğini, buna rağmen 2013’ten bu yana yapılan protesto gösterilerinin 91.’sinin gerçekleştirildiğini söyledi. Protesto gösterisine katılanlar arasında kanal karşıtı hareketin önde gelen ismi Francisca Ramírez ve Sandinista lideri Ana Vijil ile diğer muhalefet örgütleri de vardı.

La Fonseca, binlerce köylünün kanal inşaatını protesto ettiği köydür. Protestoların burada yapılmasının nedeni, burada yaşayanların, hükümet ve parlamentonun kabul ettiği  840 nolu kanunla köylerinin kamulaştırılmasından korku duymalarıdır.

Birçoğu polis tarafından bastırılan protestolar, Başkan Daniel Ortega’nın, okyanuslar arası rotayı inşa etmesi için HKND-Çin konsorsiyumuna 100 yıllık bir imtiyaz vermesinden sonra 2013’de başladı. Ortega’nın FSLN partisi tarafından kontrol edilen bu konsorsiyum, Ulusal Meclis tarafından kamuoyunda tartışma yapılmaksızın kabul edildi.

Geçtiğimiz hafta, Uluslararası Af Örgütü ve Bianca Jagger, Büyük Kanal’ın bir “çevre suçu” olduğu ve binlerce Nikaragualı çiftçi ailesinin haklarının gasp edileceğini belirten “Tehlike: Satılık Haklar” adlı çalışmayı kamuoyuna sundu. Jagger, projeye karşı “barışçıl direniş” yöntemlerini kullanan köylülere verdiği desteği ifade etmek için kanal hattının yapımından etkilenecek Nikaragua’nın farklı bir çok kırsal alanını gezdi.

Çin’in en büyük sermayedarlarından, Wang Jing’in başını çektiği HKND’nin talebiyle devlet, 840 sayılı kanuna dayanarak HKND’yi ülkenin her yerinde, toplu kamulaştırma, zorla kiralama ya da arazi bağışı yapmaya yetkilendirdi. İktidardaki Sandinista Cephesi’nin egemen olduğu meclis, bu kanun için sunulan birçok iptal girişimini reddetti.

İnşaat henüz başlamamış olsa da, ilk proje 50 milyar dolar değerinde ve iki havaalanı, iki liman, bir petrol boru hattı, serbest ticaret bölgesi, fabrika ve güney Nikaragua’daki turizm merkezlerinin inşasını içeriyor.

Kaynak: http://www.havanatimes.org/?p=126728

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.