Nijerya: NDA Hükümetle Görüşmeyi Reddediyor

niger-delta-militants-690x438

Nijer Deltası İntikamcıları (NDA) Devlet Başkanı Buhari’nin diyalog önerisini bir gün sonra petrol boru hatlarına düzenlediği saldırılar ile reddettiğini kamuoyuna duyurdu.

NDA “Başkan Buhari’ye artık herkesin Nijerya söyleminden yorulduğunu, bunun bir anlam ifade etmediğini ve kendi kaderini tayin hakkına saygı göstermesi gerektiğini ifade ediyoruz. Eğer bir görüşme olacaksa bu uluslararası toplumun gözetiminde olacaktır. İstediğimiz sadece diyalog değil onurlu bir barıştır,” dedi..

Nijerya Deniz Kuvvetleri’nin NDA üyesi iki kişinin tutuklandığını açıklamasının ardından NDA, hükümeti masum insanları gözaltına aldığı için uyardı. “Ordu, masum insanları gözaltına alıp onları NDA üyesi olarak göstermesinin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaktır. Ayrıca eski militanlardan olan Tomopulo’nun örgütün düşmanı olduğunu, eylemlerinden kendilerinin sorumlu olmadığını, ona yardım edenlerin son kez uyarıldığını” belirttiler.

NDA ayrıca, “İyi eğitilmiş NDA savaşçılarının, kendilerine Nijerya Deniz Kuvvetleri diyen suç şebekesi tarafından nasıl tutuklanacaklarını birileri izah etmek zorundadır. Gerilla savaşını geliştirerek sürdüreceğiz,” dedi.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.