Kanada: Tutuklu Göçmenler Süresiz Açlık Grevine Başladılar

kanada
Kanada, göçmenlere karşı süresiz tutuklama politikası ile Batı ülkeleri içinde tektir. Tutuklanan göçmenlerin üçte ikisi yüksek güvenlikli cezaevlerinde (F tipi cezaevlerinde) tutulmaktadırlar
Ottowa Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan 60 göçmen Perşembe günü süresiz açlık grevine başladı. Açlık grevindekiler Kanada’nın göçmenleri süresiz tutuklama politikasını protesto ediyorlar. Göçmenler, Kamu Güvenliği Bakanı ile süresiz tutuklama ve yüksek güvenlikli cezaevlerinde hiçbir suçlama yöneltilmeden tutulmalarını görüşmek istiyorlar.

Göçmenlerin Tutuklanması Durdurulsun Ağı’ndan Ting Chak, “Bakanın acilen tutuklularla bu konuyu görüşmesi gerekir. İnsanlar hiçbir suçlama, hiçbir mahkeme olmadan yıllarca cezaevlerinde tutuluyorlar” dedi. Chak “İnsanlar başka çareleri kalmadığı için kendilerine zarar verecek olan bir eyleme, açlık grevine başvurmak zorunda kalıyorlar” diye ekledi.

Göçmen örgütleri bu konuda atılacak ilk adımın göçmen hareketinin uzun zamandan beri savunduğu “Hiç kimse yasa dışı değildir” argümanının kabul edilmesi olduğunu söylüyorlar.

Kanada Sınır Hizmetleri Müdürlüğü’nün 2000’den beri gözaltına aldığı göçmenlerden 16’sı hapishanelerde öldü. Ölümlerin çoğu yetersiz beslenme ve sağlık hizmeti verilmemesi nedeniyleydi. Üçü ise hayatlarına son verdi. Ontario’daki bir cezaevinde bir hafta içinde iki göçmen hayatını kaybetti.

Göçmen Tutuklamalarının Durdurulması Ağı’na göre 2006 ile 2014 arasında 87.000 göçmen hiçbir suçlama olmadan tutuklandı.

Mevcut  Liberal Başbakan Justin Trudeau’nun vaatlerinden biri göçmen politikasında düzenlemeler yapilmasıydı. Fakat Sınır Kontrol Politikası hala kilit konulardan biri olarak varlığını sürdürmektedir ve liberal başbakan bu konuda henüz adım atmamıştır.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Canada-60-Migrants-Detained-Indefinitely-Launch-Hunger-Strike-20160714-0017.html sitesinden yaralanılarak özetlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.