Japonya: Okinawa’daki ABD Üssünü Binler Protesto Etti

okinawa-protest

Tokyo’da 21 Şubat Pazar günü 28.000 kişi el ele tutuşarak  Meclis binası etrafında çember oluşturarak “Üssün inşaatına geçit yok” dedi. Kyoto haber ajansının bildirdiğine göre, Okinawa üzerine kurulması planlanan ABD askeri üssüne karşı ülkenin dört bir yanında yüzlerce protesto gösterisi düzenlendi.

Okinawa 2. Paylaşım Savaşı sırasında Japonya’nın teslim olmasına müteakip kanlı kara savaşlarına sahne olmuş ve 1972 yılından Japonya’nın işgalinin sona ermesine dek geçen 20 yıl boyunca Okinawa’yı ABD idare etmişti. Yerli halk ise binlerce ABD askerinin adadaki varlığından rahatsızlık duyuyor. Bölge sakinleri artan suç oranlarından, çevre kirliliğinden ve gürültüden ABD askerlerini sorumlu tutuyorlar.

20 Yılı aşkın bir süredir Japonya’nın güneyinde bulunan tartışmalı Amerikan üssü, savunma ittifakının bir parçası olarak 47.000 ABD askerine ev sahipliği yapıyor. Ada sakinleri bu rakamın çok daha fazla olduğunu söylüyorlar.

1996 Yılında ABD askerlerinin lise öğrencisi genç bir kadına toplu tecavüzünden sonra öfkelenen yerel halkı yatıştırmak için üssün taşınması gündeme gelmişti. Ancak ada sakinleri üssün tamamen kapatılması gerektiğini belirterek taşınmayı engellemeye çalışıyorlar.

Nago şehrinin ABD üssü karşıtı Okinawa belediye başkanı Susumu Inamine, “Hükümet [üssün taşınmasıyla ilgili olarak] 19 yıldır alternatif bir yer bulamayarak sorunun ortada kalmasından biz sorumluyuz diyor. Bu gerçekten rezalet,” diyor.

Başbakan Shinzo Abe geçen ay, yürürlükteki yeniden yerleşim planının “tek çözüm” olduğunu söylemişti. Bununla birlikte askeri üs karşıtı Okinawa Valisi Takeshi Onaga, üssün taşınmasına karşıt olan hareketleri göstererek Okinawa’da ki son üç halk oylamasını reddetti.

Yerel protestoculardan Kiku Nakayama, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Mevcut hükümet kendi planını bastırıyor, burası gerçekten demokratik bir ülke mi?” diyor.

Peki Okinawa ABD için neden önemli?

Okinawa, Japonya’nın güneyinden Tayvan’a kadar uzanan Ruyukyu takımadasının en büyük adasıdır. Coğrafi konumu itibariyle Okinawa; Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Tayvan’a birkaç saatlik uçuş mesafesindedir. 1,5 milyon kişinin yaşadığı adanın önemi de bu ayrıcalıklı coğrafi konumundan ileri gelmektedir. Okinawa üzerinden Pasifik Okyanusu’ndan Güney Çin Denizi’ne uzanan hattı kontrol etmek mümkündür. Stratejik konumu sebebiyle ABD’nin Asya-Pasifik politikası açısından ciddi önem taşıyan Okinawa, ABD-Japonya ilişkilerinde farklı bir yere sahiptir. Okinawa adası Japon topraklarının %6’sını teşkil etmekle birlikte Japonya’daki ABD askeri varlığının (50 bin civarında asker) %75’i bu adada bulunmaktadır. Silahlanmanın ve rekabetin arttığı bölgede Japonya, topraklarındaki Amerikan askeri varlığına caydırıcılık ve savunma açısından büyük önem veriyor. Ancak Okinawalıların üslerin varlığından rahatsız olması ve üslerin kaldırılmasını talep etmesi, 1990’lardan itibaren konunun ABD-Japon askeri ilişkilerinde sorun teşkil etmesine neden olmuştur.

Haber:isyandan.org
Kaynak: http://www.ibtimes.co.uk/thousands-surround-japans-parliament-protest-against-us-military-base-okinawa-1545092
Etiketler:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.