İngiltere: Mamelon Kulesi İşgalcileri Polis Zoruyla Tahliye Edildi

Pankarta "Soylulaştırma sınıf mücadelesidir" yazıyor

Pankartta “Soylulaştırma sınıf mücadelesidir” yazıyor

5 Ekim’de İşgalciler ve Evsizler Otonomu ( SHA) tarafından işgal edilen  Kuzey Londra’daki Kentish Town semtinde bulunan Mamelon Kulesi polis tarafından zorla boşaltıldıktan sonra gözaltına alınan 6 kişiden 5’i serbest bırakıldı.

Bina girişine kurulan barikat ve yoğun direniş üzerine polisin binayı biber gazı kullanarak boşaltması  6 saat sürdü.

mamelon4

SHA’nın 6 Ekim’e ilişkin yayınladığı bildiride, “bu bölgenin işçi sınıfının yoğun yaşadığı bir bölge olduğu, soylulaştırmanın, boş binaların evsizlerin sayısını artırdığı, buna karşı direnmek için işçi sınıfının birliğinin gerektiğinin altını çizmiştir. Zorla boşaltmaya karşı yerel halkın tepkileri toplumsal direnişin haklılığını bize gösterdi. Otonom mekanlar için İşgal ve Mücadele!” açıklamasını yaptı.

SHA’nın  27 Ağustos’ta binayı işgal ederken yaptığı açıklama:

Soylulaştırma bir sınıf savaşıdır. Torr’ler (Muhafazakarlar) tarafından yapılan kemer sıkma politikaları sonucu yükselen kira fiyatlarından dolayı publar ( İngiltere’de işçi sınıfı ve halkın gittiği mekanlar) ve yerel dükkanlar kiraları ödeyemedikleri için kapanmakta, belediyeye ait sosyal konutlar yıkılıp yuppie binaları yapılmaktadır. Yanlış anlamayalım, işçi sınıfı bölgesinin yıkımı bilinçli ve kastidir.

İşgalciler ve Evsizler Otonomu işçi sınıfı kültürü ile yuppie kültürünün değişimine direnmek, kiracıların tahliyesine dur demek için Kuzey Londra’da Kentish Town’daki Mamelon Kulesi’ni işgal etti.

İşçi sınıfı mahallelerinde bulunan tarihsel publar, işçi sınıfı ve mahalle sakinlerinin ilişki kurdukları mekanlardır. Tecrit dönemlerinde komşuluk direniştir. Bu tür binaları kapatarak bizi bölmekte ve direnişi imkansız hale getirmek istemektedirler. Bizim gücümüzün yerine onların karlarını koymaktadırlar.

Mamelon Kulesi’ni yapan firma McNeil Ltd. 4 milyon pound kazanacağı bu yeri “Otantik Kuzey Londra deneyimi” olarak binlerce kişiye satacaktır.

Fakat, soylulaştırmaya karşı taban direnişi sürüyor. Gençlerin domuzlarla işbirliğini reddettiği Guinness Estate’te kiracılar ve işgalciler tahliye edilmeye direnmektedirler. Son zamanlardaki Reclaim Brixton (Brixton’ı Geri İstiyoruz), Reclaim Camden (Camden’i Geri İstiyoruz) ve Reclaim the Beats örgütlenmelerinin (Beats’i Geri İstiyoruz) düzenlediği gösteriler hep birlikte direnebileceğimizi ortaya koymaktadır. The Queer Punks Kolektifi Camden’da kapatılan Black Cup’ı işgal ederek soylulaştırma politikalarına karşı queer kültürünü korumak için mücadele etti. Reclaim Shoreditch’in (Shoreditch’i Geri İstiyoruz) 26 Eylül’de yapacağı gösteri toplumsal direnişin başka bir örneğini teşkil ediyor. Londra’nın tamamında hoşnutsuzluk ve kızgınlık artmaktadır.

Biz Mamelon Kulesi mekanını bir örgütlenme ve sosyal merkez olarak kullanıyoruz. Yakında bir halk kütüphanesi açacağız. Yarın, soylulaştırma karşıtı kahve sabahı ve film akşamı düzenleyeceğiz.

Brixton’dan Holloway’a, Hackney’den Elephant ve Castle’a kalkınmacılar dükkanlarımızı ve publarımızı kapatıyorlar. Beş para etmez kişiler arkadaşlarımızı, kiracıları tahliye etmek, okullarımızı, kütüphanelerimizi, hastahanelerimizi kapatmak istiyorlar.

Onlara Bir Kuzey Londra Deneyimi Verelim! Kentimizden Tahliye Edelim!

Kaynak: http://rabble.org.uk/mamelon-tower-squat-evicted-by-riot-cops-after-6-hour-showdown/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.