İngiliz Akademisyenler İsrail Üniversitelerini Boykot Ettiklerini Açıkladılar

BDS1 (1)

TeleSUR’un 28 Ekim tarihli haberine göre; İngiltere’de yüzlerce üniversite profesörü uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve İsrail hükümetinin Filistinlilere karşı uyguladığı insan hakları suçlarına dikkat çekme çabasıyla İsrail okullarını boykot edeceklerini deklare ettiler.

“Filistinlilerin haklarını alması için İngiltereli bilim insanlarının taahhüdüdür” başlıklı imza metninin duyurusu 27 Ekim’de Guardian’da bir tam sayfa olarak basıldı.

İngiliz profesörleri ve öğretim görevlilerinden oluşan 343 kişi yayınladıkları deklarasyonla İsrail akademik kurumlarının bilirkişiliğinde hareket eden veya bu kurumlar tarafından organize edilen yada finanse edilen etkinliklere katılmama ve bu kurumlardan gelen ziyaret davetlerinin kabul edilmemesi konusunda mutabakata vardıklarını belirttiler.

“Ruh halinde ki değişimin hissedildiği…” ve akademik sorumlulukla organizasyona yardım eden Londra Ekonomi Okulu profesörü Jonathan Rosenhead, El Cezire’ye verdiği demeçte “Biz, beş yıl önce bunu yapamazdık” diyor ve ekliyor, “Çok daha fazla insanın deklarasyonu imzalayacağını ve bu süreçte halkın İsrail hakkında eğitilmesine yardımcı olacağını ve bir noktadan sonra İsrail’in söylenenleri dikkate alıp, kendi politikalarını değiştirmeye başlayacağını umuyoruz.”

Deklarasyona imza koyanlar yaptıkları açıklamada “İsrail / Filistin’de şiddetli çatışmaların tırmanışa geçmesiyle bugün acil olarak yapılması gereken… Filistin halkıyla dayanışmaktır. İsrail’in 48 yıldır işgal alanını genişletmesi ve sokak gösterilerini kışkırtması sonucu ezici farkla Filistinliler kurban ediliyor,” dediler.

Akademisyenler ayrıca “İsrail Devleti, uluslararası hukuka uygun, insan hakları evrensel ilkelerine saygı duyana kadar,” İsrail kurumlarını boykot etmeye devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak: https://www.greenleft.org.au/node/60526
Etiketler: , ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.