Hindistan: İş Cinayetine İsyan Eden İnşaat İşçileri Polisle Çatıştı

Another worker

Jharkhand’da Devendra olarak tanımlanan Geçici Hükümet Kompleksi (geçici Sekreterlik) inşaatında çalışan 22 yaşındaki inşaat işçisi, Salı sabahı meydana gelen iş cinayetinde öldü.

Andra Pradeş hükümeti, Krishna kıyısındaki Finans Merkezi alanında kalıcı binalar inşaa edilinceye dek Meclis, Başbakan ve Bakanlar için ofis ve Geçici Sekreterlik olarak kullanılacak altı kule inşa ediyor. Dev inşaat firmaları Larsen & Toubro ve Shapoorji Pallonji tarafından yürütülen inşaatların Haziran ayının ikinci haftasında tamamlaması bekleniyor.

İş cinayeti, gece vardiyası bitiminde işçinin çimento mikserinin manivela kolunu temizlediği sırada meydana geldi. Mikserin girdabına kapılan işçi ezilerek can verdi. Geçtiğimiz Mart ayında da Batı Bengal yerlisi, Samrat Rout (20) adlı bir işçi, aynı şantiyede teçhizat altında kalarak ezilmişti.

Olay sonrası yetkililerin işçi cesedini hiçbir açıklama yapmadan olay yerinden uzaklaştırmaya çalışmasına tepki gösteren işçiler isyan etti. 2.000’den fazla inşaat işçisi ambulansı ateşe verdi, ofisleri dağıttı ve cesedi kaldırmaya çalışan güvenlik personelini ve polisi taşa tuttu. İnşaat alanında çıkan isyan nedeniyle şantiye sahasına ilave polis kuvveti sevk edildi. Protestocu işçiler ile polis arasındaki çatışmalar yaklaşık 2 saat sürdü.

İşçiler, inşaat alanında güvenlik önlemlerinin artırılacağı sözünün verilmesi ve hükümetin iş cinayetinde ölen işçinin ailesine 20 milyon rupi tazminat vereceğini açıklaması üzerine protestolarına son verdiler. Çıkan çatışmalar nedeniyle işçi önderleri polis tarafından gözaltına alınırken, hayatını kaybeden işçinin cesedi otopsi için hastaneye sevk edildi.

Kaynak: Bu haber http://www.thehindu.com/news/national/andhra-pradesh/velagapudi-on-the-boil-after-construction-workers-death/article8582399.ece sitesinden derlenmiştir.

Bir Yorum

  1. Pingback: Hindistan’da iş cinayeti: İşçiler isyan etti | Ankara Değil Lefkoşa..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.