Hindistan: Güvenlik Güçleri Maoistlerin Etkin Olduğu Bölgelerde Jamnu-Keşmir’den Daha Fazla Kayıp Veriyor

Hindistan İçişleri Bakanlığı 2017 yılının ilk altı ayında  Maoistlerin etkin oldukları bölgelerde 504 saldırı gerçekleştiğini, bu sayının  aynı dönemde   Jamnu ve Keşmir Bölgesi (J-K)’da kayıtlara geçen 194 saldırının iki katından fazla olduğunu kamuoyuna açıkladı.

Maoistlerin etkin oldukları bölgelerde 2017 yılının ilk altı ayında 67 asker öldürüldü. Maoist saldırılar sadece Jamnu-Keşmir bölgesinde olanlardan değil, aynı zamanda dünyanın başka ülkelerinde gerçekleşmekte olan solcu isyanlardan da çok daha fazlaydı.

Resmi veriler, Maoistlerin etkin olduğu bölgelerdeki 504 saldırının 86’sının Ocak ayında, 95’inin Şubat ayında ve 85’inin de Mayıs ayında gerçekleştiğini göstermektedir. Şubat ayında 11, Mart ayında 18 güvenlik görevlisi öldü. Aynı ayda Chhattisgarh’ın Sukma bölgesinde Maoistler tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda yirmi beş Merkezi Yedek Polis Gücü (CRPF) personeli öldü, altısı da yaralandı.

Hindistan Devletinin karşı-ayaklanma operasyonlarını yoğunlaştırdığı J-K’da, 31 Temmuz’a kadar 194 militan saldırı gerçekleşti. 115 asker ve 39 güvenlik personeli öldürüldü. Bakanlık verilerine göre 2014’te 222, 2015’te 208 ve geçen yıl 322 saldırı gerçekleşti. Bu yıl 44 olan tutuklanan militan sayısı,  geçen yıl tutuklanan 79 militana oranla daha düşük bir tutuklu sayısıdır. 2014 ve 2015’te sırasıyla 70 ve 67 militan tutuklandı.

Hindistan Devleti bu açıklaması ile Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ‘in Jamnu-Keşmir bölgesinin kurtuluşu için savaşanlardan çok daha tehlikeli bir iç güvenlik tehditi oluşturduğu görüşünü bir kez daha kamuoyuna açıkladı.

Kaynak: http://www.hindustantimes.com/india-news/more-security-personnel-were-killed-in-maoist-hit-areas-than-in-kashmir-govt/story-trjhfdeuACUDqMb0lz873K.html linkinden yararlanılarak düzenlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.