Hindistan: HKP’li (Maoist) Yoldaş Narayan Sanyal’in Anısına

Redspark ekibi, adanmış yoldaşımız Narayan Sanyal’ın 84 yaşında hayatını kaybettiğini üzüntüyle duyurur.

Uzun bir hastalık sürecinden sonra Kalküta’da bir hastanede hayatını kaybetmiştir. Yoldaş Narayan Sanyal, ülkede inşasına katkıda bulunduğu devrimci harekete verdiği ilham ve fikirlerle ve dokunduğu her somut duruma kattığı değerlerle insanlığın kalbinde yaşayacaktır.

Hayatından bazı detaylar:

Sağlam bir Maoist düşünce insanı ve Bengal’deki Komünist hereketin liderlerinden Narayan Sanyal; 60’larda Hindistan Komünist Partisi – Marksist Leninist (HKP-ML)’ye katıldı. Kalküta’daki banka işini bırakarak Çaru Mazumdar- Kanu Sanyal önderliğindeki hareket içinde örgütlendi.

70’lerdeki HKP-ML bölünmesinden sonra, Bihar lideri Satyanarain Singh HKP-ML liderliğine isyan ettiğinde Sanyal, Bihar’a onun yerini almaya gönderildi. Daha sonra tutuklandı ve Kalküta’ya gönderildi.

Sanyal, Sol Cephe iktidara gelene kadar hapis yattı.  Sol Cephe’nin HKP-ML hareketiyle ilişkili çoğu lider için genel af çıkarmasıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasından hemen sonra – 40 yıl önce – Bihar’a giderek Bihar ve Bengal’li HKP-ML liderlerinin oluşturduğu HKP-ML Parti Birliği’yle çalışmaya başladı.

Bihar’ın köylerinde Parti Birliği’ni güçlendirebilmek için çalıştı ve sonradan HKP- Halk Savaşı  örgütüyle birleşerek HKP(Maoist)’in oluşmasına katkı koydu. Chattiisgarh’da tutuklanıp yıllarca Hndistan’ın farklı hapishanelerinde yattı.

Kalküta’daki eski parti yoldaşlarından biri “Mental becerisi ve kalın bıyığıyla ünlü yoldaş çoğu zaman ‘Stalin’ diye anılırdı.” şeklinde aktarıyor. 2 yıl önce eski yoldaşları, neredeyse yarım yüzyıl sonra salıverilen Sanyal’ı tekrar görmek istemişlerdi.

“Ölüm herkesin başına gelse de, kiminin ölümü koca bir dağ kadar yüklü, kiminin tüy kadar hafiftir. Yoldaş Narayan Sanyal halkı için ölmüştür ve ölümü bir dağ kadar yüklüdür. Anısı, dünya devrimcilerinde, kendi isminde, başka şehitlerde yaşayacaktır. Marksist-Leninist-Maoist düşüncenin alevlerini daima taşıyacağız!”

Narayan Sanyal yoldaşın anısı devrimci mücadelemizde yaşayacak!

Yaşasın HKP(Maoist)!

Kaynak: https://www.redspark.nu/en/peoples-war/india/in-memory-of-comrade-narayan-sanyal-of-cpi-maoist/

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.