Hindistan: Binlerce Tekstil İşçisi Yasa Değişikliğini Protesto İçin Yol Kesti

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Foto: @MythraeyiV Hosur Otobanı beş fabrikanın işçileri tarafından trafiğe kapanırken Jajjalagere Sanayi Bölgesindeki işçiler de işlek Bengaluru-Mysuru otobanını bloke ettiler. İşçiler daha sonra Maddur’daki kavşakta toplanarak bir protesto gösterisi gerçekleştirdiler. Peki y…”

Koalisyon hükümetinin, 1952 tarihli İşçi Tasarruf Fonu ve Muhtelif Hükümler Kanununda yapmayı planladığı değikliği protesto etmek isteyen yaklaşık 10 bin tekstil işçisi 18 Nisan Pazartesi günü Bommanahalli ve Maddur’da sokaklara çıkarak yol kesme eylemi gerçekleştirdi.**http://www.thehindu.com/news/national/karnataka/garment-workers-protest-block-highways/article8489318.ece/**

Foto: @MythraeyiV

Hosur Otobanı beş fabrikanın işçileri tarafından trafiğe kapanırken Jajjalagere Sanayi Bölgesindeki işçiler de işlek Bengaluru-Mysuru otobanını bloke ettiler. İşçiler daha sonra Maddur’daki kavşakta toplanarak bir protesto gösterisi gerçekleştirdiler.

Peki yasa değişikliği neyi getiriyor?

Terzi ve Tekstil İşçileri Sendikası’ndan Jayaram K.R. koalisyon hükümetinin getirmeye çalıştığı yasa değişikliğinin işçilerin aleyhine olduğunu ifade etti. Yasa değişikliği uyarınca işçiler tasarruf fonundan ancak kendi koydukları katkı payını çekebilecekler, işverenin ödediği katkı payını çekebilmek için ise 58 yaşına kadar çalışmaya devam etmeleri gerekecek. Jayaram, düzensiz sektörlerde çalışan işçilerin çoğunun 58 yaşına gelmeden işten çıkarıldığına, 40 yaşın üzerindeki bir çok işçinin düzensiz işlerde çalışmak zorunda kaldığına, yeni yasa değişikliği uyarınca iş güvencesizliği karşısında zaten çaresiz olan işçilerin şimdi de tasarruf fonundan mahrum bırakılacağına dikkat çekti.

Haber: İsyandan.Org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.