Fransa: Her Yer Direniş, Her Yer Grev

Petrol rafinelerinde grev

Donges yakınlarındaki petrol rafinerisinde işçilerin grevi, 25 Mayıs 2016 | Foto: REUTERS/Stephane Mahe

Halka dayatılan iş yasası reformuna karşı ülke çapında başlatılan genel grev yayılarak büyüyor. Fransa’nın en büyük sendikalarından CGT’nin çağrısı ile petrol rafinerilerine sıçrayan grev ülkedeki petrol istasyonlarının en az %20’sinde stokların tükenmesine yol açtı.
Başbakan Manuel Valls hükümetin geri adım atmayacağını bildirip sendikayı ve işçileri tehdit ederken polis 24 Mayıs Salı günü Marsilya’daki Fos-sur-Mer limanında yer alan petrol rafinerisindeki greve saldırdı. Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile saldırısına karşılık işçiler taş atarak, lastik ve paletleri ateşe vererek cevap verdiler.

Fransız polisi Fos-sur-Mer limanında yer alan petrol rafinerisindeki greve saldırı hazırlığı yapıyor, 24 Mayıs 2016 | Foto: REUTERS/Jean-Paul Pelissier

Grev devlet ve sermayeyi endişelendirmeye başladı hatta ülkedeki petrol rafinelerinin beşte birine sahip olan çok uluslu şirket Total, Saint-Nazaire limanı yakınlarındaki Donges’ta yapmayı planladığı yatırımları yeniden gözden geçirmekle tehdit etti.

Nükleer santrallerde grev

Polisin petrol rafinerisindeki greve saldırısına karşın CGT ise nükleer santrallerde de greve çıkılacağını duyurdu. Sendika 2016 Avrupa kupası yaklaşırken devam eden grev ve protestolarla hükümet üzerindeki baskıyı artırmayı planlıyor.

26 Mayıs Perşembe günü, ülkedeki elektriğin 4’te 3’ünü üreten ve devlet kontrolündeki EDF tarafından işletilen 19 nükleer santralde grev başlıyor. Nükleer santrallerdeki grevlerde kurallar nedeniyle reaktörler durdurulmuyor ancak üretim miktarı düşürülüyor. Grev nedeniyle büyük elektrik kesintileri yaşanmayacak fakat EDF ihtiyaç olan enerjiyi fosil yakıt tesislerinden sağlamak ve çevre ülkelerden elektrik ithal etmek zorunda kalacak. Bu da şirketin zarar etmesine yol açacak.

Süpermarket işgali

Grev kapsamında bir çok yol kesme eylemi gerçekleştirilirken 25 Mayıs Çarşamba günü 50 kadar işçi iş reformuna karşı sürdürülen genel grev kapsamında Cournon d’Auvergene bölgesindeki bir süpermarket önünde barikat kurdu.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.