Finlandiya: Polis Pyhäjoki İşgal Alanı ve Venetsia İşgalevine Saldırdı

Venetsia İşgalevi

Venetsia İşgalevi

15 Eylül Salı günü yerel güvenlik şirketi G4S ve Arlia’dan gelen güvenlik görevlileri ve polisler Pyhäjoki işgal alanında bulunan ve Hanhikivi Burnu’nda yapılması planlanan Fennovoima nükleer tesisini protesto edenleri tahliye etmeye başladı. Tutuklanan 4 kişi neredeyse 1 gün sonra serbest bırakıldı. Çarşamba akşamı saat 11.00’de ağaçevlerden gelen bilgiye göre bölgedeki yıkım devam ediyor ve polis henüz bölgeyi tam olarak tahliye edemedi.

Pyhäjoki işgal alanlarındakilere karşı dayanışmanın gösterildiği Helsinki’de, Pyhäjoki içindeki işgal alanları ve Venetsia İşgalevi aynı gün içinde tahliye edilmeye başlandı.

20150915_133052

Cuma günü için Finlandiya’da yapılması planlanan büyük grevler, protestolar ve hükümet karşıtı gösteriler sırasında insanların barınmasında önemli bir rol oynayacak olan Pyhäjoki işgali dayanışma etkinliği olarak Venetsia İşgalevi tarafından planlanmıştı. Nisan ayından beri devam eden Protesto kampından geriye kalanlar ormanda farklı bir bölgeye taşındı.

20150917140131784_1

Nükleer silah üretiminde uzmanlaşmış Rus şirketine karşı Hanhikivi Burnu’nda enerji şirketleri ile birlikte nükleer santral yapımına başlanması planlanan Fennovoima projesinin imzalanmasını önemli ölçüde geciktiren ağaçların işgal edilmesi, barikatların kurulması, çeşitli sabotaj eylemlerinin yapılması gibi çeşitli eylemler yapıldı. İşgalin başlamasıyla birlikte Hanhikivi Burnu’ndaki durum daha da baskıcı hale geldi. Güvenlik şirketi Arlia’dan gelen güvenlikçiler birkaç hafta önce bıçakları ve silahları ile gece kampa girdiler. Biri saçından sürüklenerek götürülen iki işgalci polis tarafından gözaltına alındı.

29qf5lx

Son zamanlarda Finlandiya’da, devlet ve sermayeye karşı aktif direnişin örgütlenmesinde, doğrudan eylemlerin yapılmasında ve özerk kültürün yayılmasında Hanhikivi Burnu ve Venetsia İşgalevi kampları – işgalin fin yaşamının bir parçası olması gibi – önemli roller oynamışlardır. Cuma günü gerçekleşen protestolar öncesinde yapılan bu saldırlar tesadüf değildir.

30828

Finlandiya İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen emekçiler hükümetin tasarruf paketini protesto etmek için Cuma günü 1 günlük genel grev yaptılar. Yaklaşık 50.000 kişinin destek verdiği genel grevle ülkede ulaşım durma noktasına geldi.

Kaynak: http://en.contrainfo.espiv.net/2015/09/17/finland-repression-resistance-in-hanhikivi-cape-venetsia-squat-evicted/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.