Filistin: Politik Tutsaklar Tecride Karşı Direniyor

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Mahkumlarla görüşmesine izin verilen Tutsak Hakları Komisyonu (CPA) avukatı Sherine Iraqi, tecritte tutulan Fares Saadi, Hassan Abu Khaizaran, Alex Mans, Majed Jumaa, Hussam Omar ve Mohammad Abu Rabeeaa isimli tutsakların haksız hücre hapislerine karşı İsrail hapishane yönetimini açlı…”

İsrail hapishane sisteminde tecrit hücrelerine kapatılmış olan altı Filistinli politik tutsak insanlık dışı tecrit uygulamasına karşı açlık grevi de dahil olmak üzere her türlü direniş yöntemine başvuracaklarını açıkladı.**http://english.wafa.ps/page.aspx?id=nsG6gxa29925017826ansG6gx/**

Mahkumlarla görüşmesine izin verilen Tutsak Hakları Komisyonu (CPA) avukatı Sherine Iraqi, tecritte tutulan Fares Saadi, Hassan Abu Khaizaran, Alex Mans, Majed Jumaa, Hussam Omar ve Mohammad Abu Rabeeaa isimli tutsakların haksız hücre hapislerine karşı İsrail hapishane yönetimini açlık grevine girmekle tehdit ettiklerini belirtti.
İşgalci İsrail, tecrit uygulamasına devam ederek 2012’de tecridin kaldırılmasına yönelik anlaşmadaki sorumluluğundan kaçmakla kalmıyor aynı zamanda İşkenceye Karşı Uluslararası Sözleşme (CAT) ve Sivil ve Politik Haklar Üzerine Uluslararası Sözleşme (ICCPR) de dahil olmak üzere bir dizi uluslararası sözleşmeyi ihlal ediyor.

Tecritte tutulan mahkumların üzerindeki giysiler hariç yanlarına başka hiçbir eşya almasına izin verilmiyor. Tutuldukları hücrede tuvalet dahi bulunmayan mahkumlar tuvalete gitmek de dahil olmak üzere her türlü ihtiyaçları için gardiyanın iznine tabi olmak zorundalar.

İşkence, hasta mahkumların tedavilerinin engellenmesi, aile ziyaretlerinin yasaklanması, gerekçe göstermeden yapılan nakiller ve baskınların yanı sıra tecrit, Filistinli politik tutsakların direncinin kırılması için İsrail hapishane sisteminin rutin olarak kullandığı yöntemlerden biri. Şu anda İsrail hapishanelerinde onbeş Filistinli politik tutsak tecrit hücrelerinde tutuluyor.

Haber: İsyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.