Filistin: El Fetih Yetkilisi, ‘Silahlı Mücadeleye’ Dönebiliriz

Filistinliler Beytüllahim yakınlarındaki Beyt Jala’da işgal altındaki Batı Şeria kenti ile İsrail’i ayırmak için yapılan bariyeri ve İsrail rejiminin Filistin topraklarına el koymasını protesto etmek için işgalci İsrail askeri polislerine taş atıyorlar…

Filistinliler Beytüllahim yakınlarındaki Beyt Jala’da işgal altındaki Batı Şeria bölgesi ile İsrail’i ayırmak için yapılan bariyeri ve İsrail rejiminin Filistin topraklarına el koymasını protesto etmek için işgalci İsrail askeri polislerine taş atıyorlar…

Al Aloul’dan gelen yorumlara göre Filistin sokaklarında Fetih’e rağbet giderek azalıyor gibi…

Üst düzey bir El Fetih yetkilisi İsrail rejimine karşı ‘silahlı mücadeleye’ dönebileceklerini kamuya duyurdu. Filistin sokaklarında El Fetih’e olan ilginin giderek azaldığına dair yorumlar geliyor.

Fetih’in Seferberlik ve Örgütlenme sorumlusu Mahmoud Al Aloul, Pazar günü “29 Kasım günü yapılması planlanan El Fetih Genel Konferansı’nda yayınlanacak olan siyasi deklarasyonda El Fetih kadrosunun kimliğinin yeniden tanımlanacağını“ söyledi.

Bu deklarasyonun Fetih’in Filistin davasına olan yaklaşımını dört noktada değiştirmesi bekleniyor.

Al Aloul’e göre yeni deklarasyon askeri işgal altında yaşayan bütün insanların gösterdiği her türden direncin meşru bir hak olduğunu söylüyor ve El Fetih’in Filistin halkının özgürlüğüne kavuşmasını amaçlayan bir kurtuluş hareketi olarak kalacağını belirtiyor.

Al Aloul örgüt içinde Kasım konferansı öncesinde keskin farklılıkların ortaya çıktığını ve bunun örgütü zayıflatmak için yapılan “uluslararası ve bölgesel bir komplo” olduğunu söyledi. Ayrıca “Tüm dünya El Fetih’in sonunu görmek istiyor. Onlar ortak bir menfaati paylaşıyor,” dedi.

Konuyla ilgili olarak yorum yapan gözlemciler ise yeni deklarasyonun örgütün Filistin sokaklarında kalması için yaptığı umutsuz bir hareket olabileceğini söylüyorlar.

Filistin siyasi analistlerinden Abdul Sattar Kassam, Körfez News’e verdiği demeçte “Bekleyelim ve El Fetih’in yeni deklarasyonunun geçerli olup olmadığını görelim,” diyor.

“El Fetih’in bu deklarasyonu uygulamak için cesareti var mı?”

Yazar: Nasouh Nazzal, Correspondent
Kaynak: http://gulfnews.com/news/mena/palestine/fatah-official-wants-return-to-armed-struggle-1.1587082

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.