Brezilya: MST Toprak Reformu İçin İki Büyük İşgal Eylemi Yaptı

21

Topraksız Köy İşçileri Hareketi (MST) Pazar günü “Toprak reformu için ve darbeye karşı Ulusal Mücadele Günü” kapsamında, iki işgal eylemi gerçekleştirdi.  MST tarım reformlarının hızla yürürlüğe konmasını talep etti.

MST, başka bir şirkete kiralanırken, haklarını ödemeden 3.000’den fazla işçiyi işten çıkaran Atalla Grubu’na ait São Paulo’daki  toprakları ve Santa Helena de Goiás’daki bir kaç çevre suçundan yargılanan ve 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilen Naoum Grubu’na ait içerisinde büyük malikanelerinde bulunduğu toprakları işgal etti.

image_preview

Eylemler 24. Yılı kutlanan, Ulusal Mücadele Günü’nün bir parçası olarak yapıldı. MST dokuz eyalette bir dizi eylemlerin yanı sıra, dört büyük otoyolda da yol kesme eylemi yaptı.

MST ulusal koordinasyonundan Marina dos Santos, Goiás’daki iki siyasi militan tutsağın bir suç örgütü üyesi gibi gösterilmesinin saçma olduğunu ve MST’nin 32 yıldır sadece emek mücadelesi verdiğini söyledi.

İşgal suçlulara bir yanıttır diyor MST ve eyalet genelinde 6.500 ailenin yerleştiği topraklarda, toprakların kamulaştırılmasını talep ediyor.

Kaynak: Bu haber http://oglobo.globo.com/brasil/mst-ocupa-terras-em-sao-paulo-goias-exige-reforma-agraria-19837343 ve http://www.redebrasilatual.com.br/cidadania/2016/08/mst-ocupa-latifundio-de-grande-devedor-em-goias-5303.html sitelerinden derlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.