Brezilya: Awá Kabilesi Maden Şirketini Protesto Etmek İçin Demiryolunu Kesti

Brezilya’daki Awá Kabilesinden eylemciler doğu Vale maden şirketine ait olan doğu Amazon’daki demiryoluna barikat kurdular. | Foto: © Survival

Brezilya’daki Awá Kabilesinden eylemciler Vale maden şirketine ait olan doğu Amazon’daki demiryoluna barikat kurdular.

Şirket demiryolu ağını genişletmek için harekete geçmiş, Awá kabilesi ise Carajás madeninden São Luis limanına demir cevheri taşıyan demiryolu hattının uzatılmasının yaşam alanlarına ve avlanma sahalarına zarar vereceğini savunarak bu plana karşı çıkmıştı. Carajás dünyanın en büyük demir madeni. Demir cevherini taşımak için kullanılan demiryolu hattı ise Awá topraklarından geçiyor.

Kabile, şirket ve Brezilya’nın yerli halkları ilişkilerinden sorumlu departmanı FUNAI ile görüşme talep ediyor. 18 Haziran Cumartesi günü Awá aileleri topraklarından geçen demiryolu hattının bir bölümünü  barikat kurarak kapattılar. Vale şirketi yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu Awá eylemcileri, şirketin yerli halkların yaşadığı ormanlara zarar verecek faaliyetleri durdurması şartıyla barikatı kaldırmaya karar verdiler.

Bu Awá halkının ilk yol kesme eylemiydi. 2014 yılının Nisan ayında yerli halkların hayatlarını korumayı amaçlayan ‘Survival’s International’ kampanyası Brezilya hükümetini, yasa dışı orman kesimi yapanları ve yerleşimcileri boşaltmaya mecbur bırakmıştı.

Awá yerlileri gezegendeki en savunmasız halklardan biri. Bir kısmı dış dünyayla temas dahi etmediği için dışarıdan gelebilecek salgın hastalıklara karşı bağışıklıkları yok.

Geçen sene büyük olasılıkla ağaç kesiciler tarafından başlatılan yangın sonucu Awá halkının yaşadığı ormanlık alanın büyük bir kısmı tahrip edilmişti.

Kaynak: http://earthfirstjournal.org/newswire/2016/06/18/indigenous-group-blockades-brazilian-railroad-in-protest-of-mining-company/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.