Amerikan Yerli Hareketi: Bağımsızlık ve Direnişin Gizli Tarihi

cover-img

Amerikan Yerli Hareketi (AIM) Batı Konferansı, Kaliforniya Yerli Misyonunun gerçek tarihini ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda köleliğin, dayağın ve cinayetin tarihi olup acımasız rahip Junipero Serra onurlandırıldığında Papa’nın tanımayı reddettiği tarihtir.

Yasal düzene geçmeden yaşamını sürdüren Costanoan Ohlone Yerlilerinden Amah Mutsun kabilesi başkanı Valentin Lopez, Kaliforniya Yerli misyonunun gerçek tarihini, kölelik ve işkence, dayak ve cinayet olarak tarifliyor.

Lopez, Amerikan Yerli Hareketi’nin her yıl düzenlediği Batı Yakası Konferansı boyunca Saint gibi Junipero Serra’nın itiraf ettiği direnişin ve tarihin kaydını tutarak “Gerçekleri söylemek için Katolik Kilisesi’ne muhtaç değiliz. Gerçeği söylemek için Kaliforniya eyaletine de bel bağlamıyoruz,” dedi.

“Bizim kendimize gerçekleri söylemeye ihtiyacımız var.”

Lopez “Kaliforniya Yerlilerinin dayak yemesi ve zulüm görmesi Papa’nın ahlaki otoritesi ile Junipero Serra tarafından yürütülmüştür. Bu Yaratıcı’dan gelmiyor. Bu kötülükten geliyor,” dedi.

Her yıl düzenlenen AIM Batı Konferansı başladığında hayatını hapishanelerde geçirmiş ve şimdi 71 yaşında olan Leonard Peltier için merhamet çağrısında bulunuldu ve Darrell Standing Elk, Lakota tarafından onurlandırıldı.

Dine (Navajo) yerlilerinden Jean Whitehorse, ABD hükümeti tarafından uygulanan arındırma, başka yere yerleştirme ve sonuçlandırma üzerine konuştu.

Konuşmacılar, Paris’teki COP21 BM iklim zirvesi için Yerli Halklar tarafından gerçekleştirilen organizasyonların devam ettirilmesi ve sosyal medya kullanılarak Amerikan Yerlilerinin kutsal mekanlarının ve mezar yerlerinin korunması gerektiğini tartıştılar.

People holding the American Indian movement flag protest against the Keystone XL Pipeline, in Arcadia, California

Tartışmaların merkezinde Bağımsızlık kavramı vardı.

Tohono O’odham halkından insan hakları eylemcileri ve Mohawk Savaşçıları bağımsızlık üzerine konuştular.

Tohono O’odham halkından Mike Wilson, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika sınırı boyunca yer alan sınır görevlileri tarafından O’odhamlılara karşı şiddetin arttığını ve ABD Sınır Devriyesi tarafından uygulanan kötü muamelenin belgelendiğini açıkladı.

Wilson “Tohono O’odham kabile hükümeti tamamen ABD İç Güvenliği’ne teslim oldu,” dedi.

Wilson insanlara – eğer Tohono O’odham bağımsız ise – Tohono O’odham halkı üzerinde ABD Sınır Devriyesi’nin neden var olduğunu sorduğunu söyledi.

Wilson “Yerli ülkesinde bizler bağımsız bir ulus değiliz hatta bizler bağımsız halklardan bile değiliz,” dedi.

“Bizler gerçekten bağımsız olsaydık, Yerli ülkesinde neden Sınır Devriyesi var derdik ve işgal ordusuna karşı endişelenirdik.”

Mohawk Savaşçı Mark Maracle, bağımsızlık konusunda söz alarak “Mohawklar kendilerinin egemen olduğunu söylemek için herhangi bir şeyi beklemediler” dedi.

Maracle, Censored News’e verdiği demeçte de “Bağımsızlık uğruna savaşılmadığı sürece bağımsız olunmaz. Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika egemen ulus olamaz,” dedi.

“Bizler bağımsızlığımız hakkında onlarla konuştuk. Onlara, bizim bağımsızlığımız hakkında bizimle konuşmalarını beklemeyeceğimizi söyledik. Bağımsız olmak istiyorsak özveride bulunmamız gerekir.”

Maracle, “Mohawkların eyalet polisi, federal ajanları ve tüm devlet biçimlerine karşı ayağa kalktığını,” söyleyerek “Bu toprakların bize ait olduğunu onlara hatırlatmalıyız,” dedi.

Maracle, “O konuşuyor çünkü Mohawk klanı anneleri tarafından ona konuşma hakkı verildi,” dedi.

Yazar: Brenda Norrell
Kaynak: http://narcosphere.narconews.com/notebook/brenda-norrell/2015/11/american-indian-movement-hidden-history-sovereignty-and-resistance 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.