Almanya: Linyit Madenine Karşı Sabotaj Eylemleri

RWE enerji şirketi tarafından işletilen linyit madenine karşı Hambach ormanlarını korumak için eylemciler 4 yıldır mücadele veriyor. Sınırlara, Hapishanelere Hayır Hareketi (No Borders, No Prisons) eylemcileri 7 Ekim’de maden ile santralleri birbirine bağlayan demir yolunu keserek sabote ettiler.

Ağaç kesim mevsiminin başlaması ile eylemciler 10 Ekim’de yeni bir sabotaj eylemi gerçekleştirdiler. Neurath ve Vanikum köyü arasındaki Neurath kavşağında yer alan büyük trafo ateşe verildi. Yerleşim bölgesi uzakta olduğu için hiç kimse zarar görmedi. Santrallere kömür taşıyan demir yoluna ait sinyal kutusu tahrip edildi ve elektrik kesildi. Böylelikle madenlerden santrallere kömür taşınması engellenmeye çalışıldı.

Hem RWE hem de yerel polis bu eylemlerin hiçbirisini duyurmamayı tercih etti çünkü eylemlerin etkisinin görülmesi başka eylemcilerin de inisiyatifi eline almasına yol açacak.

Eylemciler iklim krizi karşısında biyolojik çeşitliliği, hayatı ve ormanları korumak adına doğrudan eylem yolundan şaşmayacaklarını ve Hambach ormanı için mücadeleye devam edeceklerini beyan ettiler.

Kaynak: Bu haber http://earthfirstjournal.org/newswire/2016/10/11/track-blockades-and-sabotage-continue-in-hambach-forest-germany/ sitesinden derlenmiştir.

Bir Yorum

  1. Pingback: Almanya: Hambach Ormanlarını Koruma Mücadelesi Sürüyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.