Tayvan: Göçmen İşçiler Tutuklamayı Protesto Etti

göçmen

Tayvan Uluslararası İşçiler Birliği (TUİB), Yeni Tayvan Soruşturma Bürosu önünde yaptığı protesto eyleminde “Çalışma Yasası işverenlere  çalıştırdıkları göçmen işçiler üzerinde çok fazla güç sahibi olma imkanı vermektedir” dedi.

TUİB, protesto eylemini Filipinli göçmen bir işçinin patronu tarafından kaçtığı ihbarı ile tutuklanması üzerine gerçekleştirdi. TUİB işverenin yalan söylediğini, Filipinli işçinin fabrikanın bir odasında kaldığını, işverenin daha düşük bir ücretle çalıştırdığını yaptığı açıklamada dile getirdi. Filipinli işçi tutuksuz yargılanırken geçen hafta aniden tutuklanmasına anlam veremediklerini söyledi.

TUİB “Kaçak olarak listelenen göçmen işçilerin iş bulma konusunda büyük dezavantajlara sahip olduklarını, iş bulmak için kişisel özgürlüklerinden feragat etmek zorunda kaldıklarını, resmi kayıtları olduğunu doğrulayana kadar bin bir güçlük çektiklerini,” dile getiriyor.

“İşveren, kaçtığını söylediği işçiyi üç gün içinde polise bildirmek zorunda, polis işçiyi bulduktan sonra tekrar işverene teslim etmektedir. Hükümet, göçmen işçileri soruşturmaktan ve mimlemekten vazgeçmeli, işverenlere göçmen işçilere bu şekilde davranamayacaklarını söylemelidir.” diyen TUİB,  temel taleplerini resmi makamlara iletti…

Kaynak: http://www.taipeitimes.com/News/taiwan/archives/2016/10/22/2003657681

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.