Rojava’da İngiliz ve İrlandalılardan Oluşan Bob Crow Tugayı

İngiliz ve İrlandalı gönüllülerden oluşan Bob Crow Tugayı (BCT) Rojava’da DAİŞ’e karşı YPG saflarında savaşmaktadır. Tugay ismini İngiltere’nin tanınmış sendikacısı Bob Crow’dan almıştır.  Crow, Demiryolu, Denizcilik ve Ulaşım İşçileri Sendikasının (National Union of Rail, Maritime and Transport Workers – RMT) genel sekreterliğini yapmış, sendikanın mücadeleci çizgisinin oluşmasında önemli katkılar sağlamış ve 2014 yılında hayatını kaybetmiştir.

BOB CROW AT THE TUC TODAY PICTURE JEREMY SELWYN 03/01/2014

BCT, DAİŞ’in fiili başkenti olan Rakka’ya 30 km. mesafede Rakka Cephesinde mevzilenmiştir. BCT, Uluslararası Özgürlük Taburu(UÖT)’nun İngiliz ve İrlandalı birimi olarak örgütlenmiştir.

UÖT, 1930’larda İspanya’da faşist darbeye karşı direnen İspanyol devriminin yanında savaşan uluslararası gönüllülerden esinlenilerek DAİŞ tehditi altındaki Rojava Devrimini savunmak için oluşturuldu.

BCT’de yer alan bir savaşçının sevgilisi “sevgilisinin Rojava’da, kadınların öncülük ettiği bir mücadelenin parçası olmasından onur duyduğunu” söylemektedir. Ayrıca “Rojava Devrimi kadın haklarının neredeyse olmadığı bir coğrafyada kadınların öncülük ettiği bir devrimdir. Bir feminist, bir sosyalist olarak devrimci mücadeleye katkı veren uluslararası gönüllülerin çok önemli olduğunu kavradım” ifadesini sözlerine eklemektedir.

wyke

23 yaşındaki Dean Carl Evans Ağustos başında Minbic’in kurtarılma operasyonunda hayatını kaybeden bir BCT savaşçısıydı.

tugay

BCT,  Demiryolu, Denizcilik ve Ulaşım İşçileri Sendikasının Ağustos ayında sürdürdüğü grevi “adaletsizliğe karşı bir mücadeleden diğerine” şiarıyla Rojava’dan selamladı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.