Polonya’da Kadın Grevi – [Foto Haber]

Tepeden tırnağa siyaha bürünen kadınlar ellerinde siyah bayraklarla 3 Ekim Pazartesi günü Varşova da dahil olmak üzere 60 şehirde sokağa çıkarak kürtaj yasağını daha da sıkılaştıracak olan yeni yasaya karşı yürüdüler. 1 Ekim Cumartesi yine binlerce kadın Varşova’daki parlamento binası önünde toplanarak yasayı protesto etmişti.

Polonya’daki mevcut kürtaj yasası zaten oldukça sıkı ve kürtaja sadece anne sağlığını tehdit eden bir durum, fetüste ölümcül anarmollikler olduğunda veyahut gebelik tecavüz ya da ensest ilişki sonucu gerçekleşmiş ise izin veriliyor. Ancak yasa geçerse kürtaj her durumda suç sayılacak ve kürtaj yaptıran kadınlar 5 sene hapis cezası ile karşı karşıya kalacak, kürtajı gerçekleştiren doktorlar da hapis cezası ile yargılanacak.

Parlamentonun 23 Eylül’de yasa teklifinin yasama komitesince tasarı haline getirilmesine oy birliğiyle karar vermesinin ardından kadının seçim hakkını savunan eylemciler ülke genelinde genel grev çağrısı yaptı. Kadınlar 3 Ekim Pazartesi günü işe gitmediler, evde çalışmadılar, sokağa çıktılar.

Söz konusu yasa tarafından seçim hakları tehdit edilen kadınların greve katılımı etkileyiciydi. Ülkenin belki de en koyu Katolik şehri olan Częstochowa’da kadın çalışanların %60’ı işe gitmedi.

Özel bir ajans olan N24 televizyonu kadın işçilerin greve katılabilmesi için bir günlüğüne kapanan Wrocław’daki bir restorandan canlı yayın yaptı. Polonya’daki büyük kadın grevi 1975 yılında İzlanda’daki kadınların %90’ının işe gitmeyi, ev işi yapmayı, çocuk bakmayı reddettiği eylem gününden esinlenmişti.

3 Ekim Kara Pazartesi, Polonya Kadın Grevi | Foto: AP

3 Ekim Kara Pazartesi, Polonya Kadın Grevi | Foto: AP

3 Ekim Kara Pazartesi, Polonya Kadın Grevi | Foto: AP

3 Ekim Kara Pazartesi, Polonya Kadın Grevi | Foto: REUTERS/Valentyn Ogirenko

3 Ekim Kara Pazartesi, Polonya Kadın Grevi | Foto: KACPER PEMPEL / Reuters

Dünyanın farklı yerlerinden kadınlar sosyal medya üzerinden Polonya’daki kadınların grevine dayanışma mesajları gönderdi. | Foto: @KILLINGBIZZLE

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.