Peru: Petrol Şirketine Karşı Amazon ‘u Savunan Yerli Hareketi

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Haber: isyandan.org”

Hükümetin, Peru Amazon bölgesindeki petrol boru hatlarına izi veren planı onaylamasının ardından yerli federasyonu, petrol şirketlerinin topraklarındaki her türlü faaliyetini engellemeye kararlı olduklarını açıkladı.

Aralık başında Peru hükümeti, Santiago menşeili GeoPark’ın devlet enerji şirketi Petroperu ile ortaklaşa yürüteceği yatırım için yeşil ışık yakmıştı. Hükümetin yatırımın önünü açmasının ardından yerli federasyonu FENAP başkanı Jeremias Petsein, 64 numaralı bölgede yaşayan 45 Achuar kabilesinin hepsinin petrol şirketinin topraklarına girmesi durumunda direnişe geçeceğini duyurdu.

Blok 64, 40 milyon varillik petrol rezervine sahip. Achuar toprakları ise Blok 64’ün üçte ikilik kısmını kapsıyor ancak bu toprakların yasal mülkiyeti yerli halkların elinde değil. Achuar yerli halkı yerel mahkemelerden 1995’te oluşturulmuş Blok 64’ün ve GeoPark yatırımına yeşil ışık yakan planın iptalini talep ediyor. FENAP, halkın rızası alınmadan onaylanan bu planla şirketin topraklarına girmesi durumunda, fiziksel olarak direnişe geçeceklerini ve ne olursa olsun şirketin faaliyetlerini engelleyeceklerini vurguluyor.

Peru’da madencilik ve petrol şirketlerine peşkeş çekilen toprakları için direnen yerliler ve köylüler, devlet ve özel şirketlerin şiddetine uğruyor. Bu sene içerisinde maden karşıtı protestolarda yarım düzineden fazla köylü katledildi.**https://isyandan.org/haberler/peru-maden-sirketinin-yol-actigi-cevre-felaketine-direnen-koyluler-polisle-catisti//**

Haber: isyandan.org
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.