Peru: Maden Şirketinin Yol Açtığı Çevre Felaketine Direnen Köylüler Polisle Çatıştı

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Peru’da köylüler, maden şirketlerine karşı topraklarını, su kaynaklarını savunmak için grevler,”

Pataz’da maden şirketini protesto etmek için yol kesen köylülere askeri polis saldırdı, 6 Kasım 2016, Peru / Foto: Trujillo en Línea

6 Kasım Pazar günü, Pataz eyaletindeki Parcoy ilçesinde, Consorcio Minero Horizonte (CMH) maden şirketinin yol açtığı çevre kirliliğini protesto eden köylülere polis saldırdı.

Yaklaşık 200 köylü sabahın erken saatlerinde şirkete ulaşan Chilcapampas bölge yolunu kesti. Şirkete ait bir borudan kaynaklanan sızıntı Retamas nehrinde kirliliğe sebep olmuştu.

Yolu açmak için harekete geçen 130 askeri polis köylülere saldırdı. Çıkan çatışmada iki köylü hayatını kaybetti, 23 kişi de yaralandı. Çatışma sonrası köylüler yolu açmayı reddetti.

14 Ekim’de, Apurimac bölgesinde, Avustralya-Çin ticari ortaklığı olan MMG şirketinin işlettiği Las Bambas madeninden bakır cevheri taşıyan tırların ve yolun çevreye olan etkilerini protesto etmek için yolu kesen köylülere yine polis saldırmış ve bir eylemci başından vurularak hayatını kaybetmişti.**https://isyandan.org/haberler/peru-maden-protestosu-icin-yol-kesen-koyluler-polisle-catisti//**

Peru’da köylüler, maden şirketlerine karşı topraklarını, su kaynaklarını savunmak için grevler,**https://isyandan.org/haberler/peru-madencilik-tekelini-hedef-alan-buyuk-grev-devam-ediyor//**protestolar**https://isyandan.org/haberler/peru-acuna-nine-madencilik-sirketine-karsi-direniyor//**ve yol kesme eylemleriyle direniyor. Maden tekelleri ise köylü direnişini bastırmak için askeri polisi kullanıyor.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.