Olga Benerio: “Dünya Üzerinde Doğru, İyi, En İyi Uğruna Savaştım.”

Olga_Benario-Prestes

Olga Benario, 1908 yılında Münih-Berlin’de dünyaya gelir. Babası Almanya’nın ünlü avukatlarından, annesi ise yüksek sosyete bir ailedendir. Olga 16 yaşındayken Komünist Gençlikle tanışır, burjuva yaşamını bırakıp genç komünistlerden oluşan Schwabing grubuna katılır. Daha sonra Otto Braun’la tanışır, Braun’la yoksul bir hücre evine yerleşerek illegal çalışmaya başlar. Bir yıl sonra Otto’yla Berlin’in işçi kesimi Neuköln’e yerleşir. Onun da desteğiyle askeri stratejiler, Marksizm konularında yetkinleşir. Berlin Komünist Gençlik Ajitasyon ve Propaganda Sekreterliğine getirilir. 1926 yılı Ekim ayında Otto’yla birlikte vatana ihanet suçundan tutuklanır, daha sonra serbest bırakılır.

11 Nisan 1928‘de bir grup yoldaşıyla, ellerinde silahlar mahkeme salonunu -kendisinin denetiminde- basar ve hala tutuklu olan Otto’yu Moabit Hapishanesinden kaçırır. Sonra Moskova’ya geçerler. KG merkez komitesine seçilir. İngilizce, Fransızca öğrenir, Rusçasını güçlendirir. Hafif ve ağır silahlar kullanmayı, Kızıl Ordu’nun bir kara birliğinde ata binmeyi öğrenir. 1931 yılında Fransa’ya, İngiltere’ye gönderilir, eylemlerde tutuklanır, sonra serbest bırakılır. Moskova’ya geri döndüğünde Komünist Gençlik Enternasyonalinin beşinci kongresinde başkanlığa seçilir.

1934 yılında Komintern tarafından, gerçekleştirilmesi planlanan Brezilya Devrimine katkı sunmak ve Umudun Şövalyesi Luiz Carlos Prestes’in güvenliğini sağlamak üzere görevlendirilir. 29 Aralık gecesi Prestes’le Brezilya’ya gitmek üzere Moskova’dan ayrılırlar.

27 Kasım 1935 yılında devrim girişimi başarısızlıkla sonuçlanır. 5 Mart 1936’da devletin gizli ajanlarının ve çözülen bazı örgüt üyelerinin sızdırdığı bilgi ile Almanya Komünist Partisi sekreterinin ve eşinin gizlendikleri Rio De Janeiro’daki evlerine yapılan baskında yakalanırlar. Ayrı cezaevlerine gönderilirler. Tutuklandıklarında Olga hamiledir. Buna rağmen Vargas hükümetince, Gestapo’yla yapılan işbirliği sonucu hamileliğinin yedinci ayında hapishaneden alınarak Hamburg’a giden bir gemiye bindirilir ve sınır dışı edilir. Hamburg’da gemiden alınarak Berlin Barnim hapishanesine gönderilir.

27 Kasım 1936’da çocuğunu hapishanede doğurur. Bir yıl sonra kızı Anita Leocadia Prestes elinden alınır. 21 Ocak 1938’de SS’ler tarafından Lichtenburg daha sonra Ravensbrück oradan da Bernburg toplama kampına gönderilir. Olga, Şubat 1942’de binlerce insan gibi, komünist ve Yahudi olduğu için gaz odalarında katledilir.

Eşi Prestes’e yazdığı son mektupta şunları söyler “Dünya üzerinde doğru, iyi, en iyi uğruna savaştım.”

Kaynak: http://www.arsiv.alinteri.org/?p=18206

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.