Nikaragua: 10.000’den Fazla Kişi Kanal Projesi’ne Karşı Yürüdü

Juigalpa, Chontales’in ana caddelerinde 10.000’in üzerinde kişi 840 No’lu yasa ya da bilinen adı ile ‘Büyük Kanal Yasası’nın iptali için yürüdü. Eylemciler, Nikaragua şehrinde Cumartesi günü, topraklarını tahrip edecek olan 50 milyar dolarlık (44 milyor Euro) kanalın inşaatını protesto etmek için bir araya geldiler. Bu proje aynı zamanda aileleri yerlerinden edecek ve çiftçiliği etkileyecek bir proje.

Bölge sakinleri ayrıca, alanın temiz su kaynağı da olan Nikaragua Gölü’nün de tuzlanma, sedimentasyon ya da tüketilerek zarar göreceği konusunda da endişeli.

Juigalpa, Chontales sokaklarında yürürken, Yeni Gine kökenli olan çiftçi Raul Oporta “Campesino’ların (köylülerin) toprakları Nikaragua’nın bağımsızlığını savunmalıyız. Nikaragua Gölü’nü savunacağız” diyor.

Eylem örgütleyicileri ülkenin bir çok yerinden on binin üzerinde kişinin eyleme katıldığını söylüyor. Yaklaşık 50 milyar dolarlık mühendislik maliyetli olan kanal projesine karşı halk sokaklardaydı. Duvarlara ve kamu binalarına yazılama yaptılar ve bazıları hükümet partisinin bayrağını yakarken bazıları da Daniel Ortega’ya “ihanetçi” diyerek bağırdı. Eyleme çiftçiler, politik liderler, insan hakları örgütleri, sivil toplum kuruluşlarının yanısıra çok sayıda ulusal ve uluslararası basın katıldı.

duvar y

Juigalpa’dan Norman Zeledon adlı çiftçi “Kanal projesi için diktatöryal hükümet halkın desteği olmaksızın kendisini dayatıyor” diyor ve ekliyor “Halk ötekileştiriliyor ve hükümet topraklarını kamulaştırma ve gölü tahrip etmekle tehdit ediyor”.

Yürüyüşün ana sloganlarından birisi de Juigalpa’nın içme suyu kaynağı olan Nikaragua Gölü’nün korunmasıydı. Evlerinden çıkıp eylemcileri görmeye çalışan Juigalpa sakinlerine, El Tule, Rio San Juan’dan köylüler “Gel, gel, bize katıl” sloganları attılar.

Cumartesi eylemi kanal yolundan etkilenecek alanlarda yapılan eylemlerin 47.si ve  ulusal eylemlerden ikincisiydi.

protest 2

13 Haziran 2013’te Sandinista yasa koyucuları tek taraflı olarak, Büyük Nikaragua Kanal mega projesinin “tasarım, geliştirme, mühendislik, ekonomi, inşaat, sahiplik, işletme, bakım ve yönetim”ini 50 yıl boyunca bir Çin firması olan HKND-Grubuna veren bir yasa geçirdiler (840 No’lu yasa). Merkezi Hong Kong olan ama Büyük Cayman adasında kayıtlı olan bu kanal firması, ilk 50 yıl bu projenin sahibi ve ikinci 50 yıl da azınlık ortağı olacak.

İngilizce hazırlanan ve Nikaragua’daki tüm muhalefet partileri tarafından karşı çıkılan imtiyaz yasası, toprakları tahrip edilecek yerli gruplarla herhangi bir müzakere ya da danışma olmaksızın, Atlantik Kıyısı Otonomi Yasası’nı ihlal ederek bir haftadan kısa bir sürede yasalaştırıldı.

Managua’da neredeyse eş zamanlı olarak, HKND danışmanı Bill Wild, kamulaştırma, çevre tahribatı ve fon kaynakları ile ilgili 2013’ten beri sorulan soruları beceriksizce yanıtlamaya çalıştı.

HKND firması (Hong Kong Nikaragua Development – Hong Kong Nikaragua Gelişimi), yapılan işle ilgili “yanlış anlaşılmalar”la ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.

Wild, herhangi bir çevre tahribatı olmayacağı ve Nikaragua Gölü’nde tuzlanma, sedimantasyon ya da göl seviyesinin düşmesi gibi sebeplerle zarar görmeyeceği yönünde söz verdi. Ancak, proje maliyeti ile ilgili fonları sorgulayan sorulardan ve 31 Mayıs’ta hükümete sunulan Çevresel Etki Raporu’nu (ÇED) sunmaktan imtina etti.

Fon kaynakları ile ilgili sorularda Wild, konunun patronlar tarafından ele alındığını söyleyerek kaçındı. ÇED Raporu ile ilgili olarak da, hükümetin dosyayı incelemek için kendilerinden bir veya dört ay arasında süre istediğini ve ÇED raporunun danışmalar tarafından yapılmasından sonra halka sunulacağını söyledi.

 Kaynak: http://revolution-news.com/over-10-000-nicaraguans-protest-chinese-canal-project/

Bir Yorum

  1. Pingback: Direnişin Talepleri-2: Doğanın Savunulması

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.