Nijerya: NDA Barış Görüşmeleri İçin Şartlarını Açıkladı

niger-delta-avengers

Nijerya’da daha önce yapılan anlaşmanın Nijer Delta halkının sorunlarını çözmediğini söyleyen daha genç  kuşaktan savaşçıların oluşturduğu çeşitli grupların içinde öne çıkan Nijer Delta İntikamcıları, petrol boru hatları ve petrol şirketlerine yönelik yaptığı saldırılar ile Nijerya’nın günlük petrol üretimini 2 milyon varilden 800 bin varile düşürmüştü.

Ağustos başında bölgenin bağımsızlığını ilan etme kararı alan Nijer Delta İntikamcıları, diğer grupların ve örgütlerin görüşlerini dikkate alarak bağımsızlık ilanını ertelediler.

Seçimi kaybeden eski devlet başkanının NDA’nın arkasında olduğu iddialarını reddeden örgüt kendinden ayrılan Düzeltilmiş Nijer Delta İntikamcıları (RNDA)’nın ve bölgede bulunan diğer örgütlerin eleştirilerine de maruz kaldı.

Nijer Delta İntikamcıları hükümetle; bölgenin bağımsızlığı yada ayrılma biçimi, bölge halkına onurlu bir yaşam ve çalışma için mali destek, bölge kaynaklarının bölge halkı tarafından kontrol edilmesi, petrol şirketlerinin merkezlerini bölgeden çıkarmaları ve tazminatı içeren beş temel başlık altında görüşmeler yapabileceklerini, bunların kabul edilmesi durumunda ateşkes ilan edeceklerini kamuoyuna açıkladılar.

Başka bir silahlı direniş grubu olan Adaka Boro İntikamcıları ise Biafra Halkı ile birlikte bağımsızlık ilanında ısrarını sürdürüyor.

Haber: isyandan.org

Bir Yorum

  1. Pingback: Nijerya: NDA Boru Hattını Bombaladı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.