Nijer Deltası İntikamcıları: Bizler Atlantik’in Büyük Beyaz Köpekbalıklarıyız

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“savaşın zaferi, gönüllü Ijaw savaşçılarının oluşturduğu ve korgeneral Isaac Jasper Adaka Boro komutanlığındaki 3. Deniz Piyade Komando Birliklerinin (3MCDOS) sayesinde gerçekleşmiştir. Nijerya’nın birliğine katkıda bulunmadan önce, Ijaw savaşçıları herhangi bir resmi…”

Nijer Deltası İntikamcıları (NDA) Yüksek Komutası ve NDA’nın tüm kadroları olarak, tüm ailelere ve Nijerya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı başkan Muhammadu Buhari’ye, ”Timsah Gülümsemesi” kod adlı askeri operasyonda ölen askerler için başsağlığı diliyoruz. Bayelsa’da 4 iyi askerin ve operasyonun ilk dört gününde Delta Eyaleti’ndeki Ethiope Nehri boyunca süren çatışmalarda da (önce örtbas edilmeye çalışılan)16 askerin ölümü, cinayetten başka bir şey değildir. Tüm bu asker ölümleri; hükümetin umarsızlığı, idari açgözlülüğü ve Nijer Deltası ve Abuja’daki (bizim defalarca ”savaş tüccarları” olarak adlandırdığımız) Yüksek kademe APC siyasetçilerinin çıkarları için ordu içinde inşa edilen yozlaşmanın bir sonucudur.

Bay Başkan, senin güvenlik aygıtının başındaki iki adamının savunma bakanına böbürlenerek ”başkan biz ne desek dinler” demesi, Nijer Deltası’nda bitmek bilmez güvenlik operasyonlarının tertip edilmesinin ne tür kaygı verici bir boyuta ulaştığını gözler önüne seriyor. Artık onların ceplerini doldurma zamanının geldiğine ve bölgede güvensiz bir ortam yaratmak adına senin onlara para temin etmeye yanaşacağına ilişkin saygı değer savunma bakanını ikna ettiler.

Tam da çatışmalar durulmuşken ve barış görüşmeleri aşamasına gelmişken bu askeri kudret gösterisinin ve konuşlanmanın zamanlaması, stratejisi ve amaçlarına karşı uyarıda bulunmuştuk. Ama Nijerya ordusunun en üst hiyerarşisini yöneten senin ordu kuvvetleri komutanın korgeneral Tukur Buratai kendi parasal çıkarlarının yanı sıra barış süreçlerine çaresiz bir şekilde ve sürekli ket vurma arayışındaki Akpakpa- AJUDAIBO CHAMPAGNE’nin istihbarat başkanının çıkarları için de hareket etmekteydi.

Bizim nasihatımız şudur: Her insanın hayatı önem arzeder. Neden Nijer Deltası’nı işgal etmek için yalnızca 4 ila 14 gün sürecek olan bir askeri operasyon için 2.000 kadar askeri personeli ölüme yolluyorsunuz, hem de Nijer’in büyükleri ve menfaat sahipleri sizin barış görüşmelerine ilişkin cevabınızı beklerken? Atalarımızın herhangi bir askeri eğitime sahip olmaksızın Nijerya İç Savaşı süresince gösterdiği kahramanca mücadeleyi unuttunuz mu? Yoksa unutkanlığınızın nedeni atalarımızın gönüllü olması ve zaferin onların yerine yarbay Benjamin Adekunle ve Olusegun Obasanjo’ya bahşedilmesinden dolayı mıdır? Bay Başkan, sen o mukadder savaşta yer almış biri olarak, onca başarısızlığın ardından, amfibi**Çift yaşamlı, hem karada hem suda yaşayan-bulunan canlı. Amfibi kelimesi aynı zamanda hem karada hem suda hareket edebilen belli başlı askeri araçlar için askeri bir terim olarak da kullanılmaktadır./**savaşın zaferi, gönüllü Ijaw savaşçılarının oluşturduğu ve korgeneral Isaac Jasper Adaka Boro komutanlığındaki 3. Deniz Piyade Komando Birliklerinin (3MCDOS) sayesinde gerçekleşmiştir. Nijerya’nın birliğine katkıda bulunmadan önce, Ijaw savaşçıları herhangi bir resmi askeri eğitime sahip değillerdi, ama yine de başarılı oldular çünkü amfibik yaşam, onların doğasından gelen bir şeydi.

Bay başkan, gerçeği söylemek gerekirse, iş deniz savaşlarına geldi mi bizler Atlantik’in büyük beyaz köpekbalıklarıyız! ”Timsah Gülümsemesi Operasyonu”, ordunun en üst hiyerarşik katmanı tarafından gerçekleştirilen ve ironik bir şekilde yüzeyin iki kulaç derinine değin ulaşamayacak bir operasyondur. Bu operasyonun gerçekleştirilme nedeni Nijer Deltası’nda sükuneti sağlamaya yönelik senin hükümetinden gelebilecek her türlü eğilimi baltalamak ve yıllık güvenlik bütçeni tüketmektir, tabii ki Nijer Deltası’ndaki barış meselesine dair sen de farklı düşünmüyorsan.

Biz Ijawlar ve Nijer Deltası halkı hatırlanamayacak denli eski zamanlardan beridir buradayız., Tanrı vergisi kaynaklarımıza el koymaya yeltenen Portekizlilerden İngilizlere, her türlü müdahaleye karşı direndik. Biz, silahlarımız ve mühimmatımız olmadan dahi direnişi devam ettirmeye hazırız.

Bay başkan, senden şu anda sürmekte olan ”Timsah Gülümsemesi Operasyonu”na yol açan tüm süreçleri ve 20 askerin ölümüne yol açan askeri faciaların örtbas edilmesini araştırmak üzere bir heyet yetkilendirmeni istiyoruz. Bay başkan, büyük beyazları bir yana bırakalım, timsahlar pratik anlamda küçük kaplan köpekbalıklarının bulunduğu derinliklerde dahi yüzme kabiliyetinden yoksundur. Bu sular bir ulusun ekonomisinin kalbinin attığı yerdir. Bu operasyon, ordu içindeki yozlaşmanın senin gözlerinin önünde gerçekleşen parlak bir hamlesidir. ”Timsah Gülümsemesi Operasyonu”, yönetiminin kaynaklarını tüketen ordu ihalelerinin, siyasi menfaatçiliğin ve hamiciliğin önünü açmaktan başka bir şey değildir. Eğer bu operasyonun bir başka amacı var ise, o da 800’den fazla Şiiyi öldüren, senin savaş düşkünü ordu kuvvetleri komutanının egosunu tatmin etmektir. Bu arada sözü gelmişken belirtelim, Nijer Deltası bölgesinde, bizim çocuklarımız, timsahların ve diğer su canlılarının cirit attığı 2-3 kulaç derinlikteki derelerde yıkanır ve yüzerler.

Brig Gen Mudoch Agbinibo

NDA Sözcüsü

Kaynak: http://www.nigerdeltaavengers.org/2016/09/the-great-white-sharks-of-atlantic.html#more

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.