Nijer Deltası İntikamcıları: Başkan Muhammadu Buhari’ye Açık Mektup

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Ama bir dakika, bu büyük suça ortaksanız hükümetiniz nasıl Ogoni’nin temizlenmesi iddiasını kullanabilir? Bir yandan ‘Delta Güvenlik Operasyonları’ adı altında kurduğunuz görev gücü petrol hırsızlığıyla savaşmak bahanesi ile petrol ürünlerini bombalayıp yakarak çevr…”

Nijer Deltası İntikamcıları (NDA) Yüksek Komutası olarak, savaşçılarımızın Nijer Deltası’nın Nijerya’nın ekonomik sömürüsünden kurtulması adına verdikleri mücadeleye ara vermelerinden bu yana, yapmaya devam ettiğiniz küçümseyici açıklamalarınıza istinaden bu mektubu siz Başkan, General Muhammadu Buhari’ye yazmak zorunda kaldık.

Şu açıklamalarınızla ilgili merak içindeyiz: ‘Nijer Deltası militanlarının amacı Nijerya’yı ekonomik olarak kolonileştirmektir’…’Nijer Deltası militanları ekonomik yağmacılarca finanse edilmektedir’… Nijerya Savunma Akademisinin töreninde bizzat bu yanıltıcı açıklamalarda bulundunuz ve kolluk kuvvetleri ve çok uluslu şirketler aracılığıyla müzakare kanalları açtığınızı iddia ederek gekirse Nijer Deltası sorunu ile baş etmek için askeri harekat başlatma tehdidi savurdunuz. Sayın Başkan, demokratik yollarla seçilmiş bir hükümet ne zamandan beri kolluk kuvvetleri aracılığıyla müzakere başlatıyor ya da Nijer Deltasını hala 1984 döneminde fethedilmiş bir koloni olarak görmektesiniz.

Sayın Başkan, hala ‘Ogani bölgesini temizleme sürecini’, hükümetinizin tahrip edilmiş çevreyi kurtarma programının bir parçası olarak göstermeye devam ediyorsunuz. Göreve geldiğinizden beri Nijer Deltası’nı ilgilendiren konularda Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin başkanı sıfatıyla otoritenizi ve döneminizi dayatma politikanızdan ve retoriğinizden hayli rahatsızız. Nijer Deltası mücadelesine ve tarihine karşı körsünüz çünkü çevrenizdeki bazı psikopatlar tarafından yanlış yönlendiriliyorsunuz…tabi siz kar kadar beyazsınız. Ama aslında siz de bir zamanlar askeri vali, petrol bakanı, eyalet askeri komutanı, Petrol Güven Fonu yönetim kurulu üyesi ve Afrika tarihindeki gelmiş geçmiş en yozlaşmış diktatör Sani Abacha’nin suç ortağıydınız.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, şimdi temizleyeceğinizi iddia ettiğiniz Ogoni bölgesinin kirlenmesine yol açan olaylardan bizzat siz sorumlusunuz ve Kenule Saro Wiwa’nın (Ogoni dokuzlusu) kanı ellerinizdedir.**Ogoni halkının çok uluslu petrol şirketlerine karşı verdiği mücadelede öne çıkmış eylemcilerden biridir. Wiwa Mayıs 1994’te Nijerya’da tutuklandı. Wiwa’nın da dahil olduğu dokuz Ogoni lideri 1995’te askeri mahkemece idam edildi./**Ama bir dakika, bu büyük suça ortaksanız hükümetiniz nasıl Ogoni’nin temizlenmesi iddiasını kullanabilir? Bir yandan ‘Delta Güvenlik Operasyonları’ adı altında kurduğunuz görev gücü petrol hırsızlığıyla savaşmak bahanesi ile petrol ürünlerini bombalayıp yakarak çevreyi kirletirken nasıl öte yandan Ogoni’yi temizleme programını haklı çıkarırsınız? Bu samimiyetsizliğe mi yoksa düşüncesizliğe mi işarettir? Ya da en azından ‘Delta Güvenlik Operasyonları’ kisvesiyle yakılan petrol ürünleri ile çevresel kirlilik arasında hiç mi bağ yoktur?

Sayın Başkan, Nijer Delta’sındaki çatışmayı tırmandıran etkenlerden biri de, petrolün Nijerya ulusunun başlıca zenginliği olması sebebiyle, hükümetinizin doğurduğu yolsuzluktur. Siz Ogoni temizlik sürecini başlatmışken, 1958 tarihli Sir Henry Willinks Komisyon Raporuna, Ogoni Haklar Beyannamesine, Ijaw Gençlik Konseyinin Kaiama Deklarasyonuna, General Ogomudia Komitesi Raporuna ve Leedum Mitee liderliğindeki Nijer Deltası Teknik Komitesi Raporuna bakmakta ne zarar var?

Şu anda silahlı mücadele için siperlerde değiliz. Ancak Nijer Deltası halkı, atalarımız, topraklarımızın kolonileştirilmesine ve sömürülmesine hep direndiler… Geçmiş zamandan beri silahsız da olsak işgalin her türlüsüyle mücadele ettik. Dört yıllık görev süreniz, bizim kendi kaynaklarımızı idare etme hakkımızı bastırmayı hedefleyen askeri harekatın başarı ile sonuçlanmasına yetecek mi, merak içindeyiz.

Gen Mudoch Agbinibo

NDA Sözcüsü

Kaynak: http://www.nigerdeltaavengers.org/2016/10/open-letter-to-president-muhammadu.html
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.