Metin Yeğin: Kolombiya Barışa Neden ‘Hayır’ Dedi?

Katılım benim beklediğimden bile düşük kaldı. Gerilla bölgelerindeki köylüler oy kullanamadı. Ama ‘Barış için evet’, ‘hayır’ oylarına değil, yüzde 60’lık oylamaya katılmayanlara yani, ‘umutsuzluk ve çaresizlik’e karşı kaybetti.

kolombiyareferandum

1- Si-Evet oyu yüzde 49,77 yani- 6.373.332 oy.
2- No-Hayır oyu ise yüzde 50,22 yani 6.424.604 oy.
3- Katılım benim bile beklediğimden az oldu ve sadece yüzde 37,42 oranında kaldı. Halkın yüzde 60 dan fazlası halk oylamasına katılmadı.

4- FARC’ın ve diğer gerillaların etkin olduğu bölgelerde, özellikle köylülerin çoğunluğunun nüfus kayıtları olmadığından zaten oylamaya katılamıyorlar.
5- Kamuoyu yoklamalarını yüzde 60-65 oranında ‘Evet’ oyu göstermiş olması rehavete sürükledi. ‘Hayır’cılar bile kampanyalarından vazgeçmişlerdi.
6- FARC baştan beri Plebisit’i değil, kurucu bir anayasa inşası ve onun oylanmasını savunuyor.

Supporters of "No" vote celebrate after the nation voted "No" in a referendum on a peace deal between the government and Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) rebels, in Bogota, Colombia, October 2, 2016. REUTERS/John Vizcaino
7- Uluslararası analistler ‘hayır’ çıkmasının nedeni olarak özellikle ‘savaş kurbanlarıyla yeterli iletişimin kurulmaması’nı gösteriyorlar.
8- Bu sonuç bir şeyi değiştirmiyor. Barış anlaşması sadece taraflar arasında değil, uluslararası bir nitelikte ve BM’nin garantörlüğünde, geçerli.

9- İki taraf da sonuçların ardından ‘çatışmaya dönmeme kararı’nı yineledi. FARC, ‘Bu, derin kin ve nefret ekenlerin halkı ne kadar etkilediğini gösterdi ama bu bizi geleceğimizi barışla inşa etme hayalimizden vazgeçirmedi’ dedi.
10- Savaş sadece insanları değil, yaşama sevincini, umudu öldürüyor. ‘Barış için evet’, ‘hayır’ oylarına değil, yüzde 60’lık oylamaya katılmayanlara yani, ‘umutsuzluk ve çaresizlik’e karşı kaybetti.

Kaynak: http://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2016/10/03/kolombiya-barisa-neden-hayir-dedi/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.