Meksikalı Eğitim Emekçileri Ültimatomu: Somut Cevap Verilmezse Grev Sürecek

meksika
Meksikalı eğitim emekçileri yeni öğretim yılının başlamasına bir kaç gün kala neoliberal eğitim reformu iptal edilmezse sınıflara girmeyeceklerini kamuoyuna deklere ettiler. Eğitim emekçileri son üç aydır Chiapas Eyaletinde yürüttükleri mücadelede hükümetin görüşme masasına somut ve ciddi önerilerle gelmemesi halinde grevi sürdürme kararı aldılar.
Eğitim Emekçileri Ulusal Koordinasyonu (CNTE) yerel düzeyde iki düzineden fazla delegenin katılımı ile Pazar günü toplantı yaptı. Toplantıdan çıkan kararlara göre CNTE, hiçbir net öneri getirmeden süren mücadeleyi bitirme isteği içinde olan İçişleri Bakanlığını suçladı. La Hornada’nın haberinden hükümetin eğitim emekçilerinin kamu eğitim sistemi talebi hakkında konuşmak istemediklerini ve sürekli oyalama taktiği izlediklerini öğrenmiş bulunuyoruz.

Tam aksine hükümet neoliberal eğitim reformunu uygulama ısrarını sürdürmektedir. Hükümetle yapılan son görüşmeden sonra tutuklanan sendika liderlerinden Ruben Nuñez Gines ve Francisco Villalobos iki aylık tutukluluklarının ardından CNTE ve dostlarının mücadelesi sonucu serbest bırakıldı.

CNTE kamu eğitim sisteminin özelleştirilmesine karşı mücadelenin planlanan neoliberal eğitim reformunun iptal edilmesine kadar süreceğini kararlılıkla bir kez daha kamuoyuna açıkladı.

Nochixtlan’daki direniş sırasında katledilen onlarca eğitim emekçisine rağmen geri adım atmayan CNTE, grevi sürdürürken, Chiapas ve Oaxaca eyaletlerinde otobanların işgalini de içeren bir dizi eylem planlamaktadır.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Mexico-Teachers-Ultimatum-Concrete-Answers-or-Strike-Continues-20160815-0010.html sitesinden özetlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.