Meksika: EPR Tutsakları ile Dayanışma Yürüyüşü

EPR : 28-29 Ağustos 1996 yılında başlatılan politik askeri kampanya sırasında 28 Ağustos gecesi saat 10 civarında Meksika Ordusu’nun 28. askeri bölgesindeki, 15 No’lu hava üssüne saldırı düzenlenmiş, Oaxaca’daki La Grande XHOCA radyo istasyonu işgal edilerek dakikalarca devrimci propaganda yapan EPR’nin askeri birliği 15 dakika sonra Tlakiaco kasabasını ele geçirmiş, eyalet polisi ile çıkan çatışmada 2 polis hayatını kaybetmişti.

Kampanyanın ikinci günü 29 Ağustos’ta Huatulco’da La Crucecita kenti 45 dakika süre ile işgal edildi. Burada Deniz Kuvvetleri, eyalet polisi, federal polis ve zabıta ile çıkan çatışmada 11 denizci ve polis ile bir de sivil öldü, 10 kişi de yaralandı. EPR iki militanını kaybetti, 3’ü de yaralandı.

Ardından yapılan operasyonlarda bölgede 150’ye yakın yerli, bölge sakini gözaltına alındı. Onlarca insan tutuklandı. Çoğunluğu yerli olan devrimciler ağır hapis cezaları istemi ile yargılandılar. 20 yıl sonra sona eren davada tutuklanan belediye başkanı beraat etti.  6 EPR tutsağına ağır hapis cezaları verildi.

Kararın verileceği gün bölgede devrimci tutsaklarla ilgili destek yürüyüşü yapıldı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.