Kuzey İrlanda: İrlanda Gönüllüleri Polis Aracına Bombalı Saldırıyı Üstlendi

Batı Belfast’ta hafta sonu mobilize polis aracına yapılan bombalı saldırının sorumluluğunu İrlanda Gönüllüleri (Óglaigh na hÉireann, ONH)  adlı muhalif cumhuriyetçi direniş örgütü üstlendi. İrlanda Gönüllüleri geçmişte IRA’nın kullandığı şifreli telefonla eylemi üstlenme yöntemini kullanarak bu eylemi üstlendi.

Çok güvenli bir biçimde yapılan bombalama eylemi, Kuzey İrlanda’da daha önce hiç kullanılmayan yeni tip bir bombalama eylemi olarak değerlendirildi.

Yol kenarına döşenen bombanın Kuzey İrlanda’da görev yapan güvenlik güçlerini öldürmek yada çok ciddi biçimde yaralamak için tasarlandığı düşünülüyor. İrlanda Gönüllüleri ilk kez, yol kenarına döşenmiş bomba ile yapılan saldırıyla, bölgede tatbikat yapan İngiliz ordusunu hedeflediğini kamuoyuna açıkladı.

İlgili resim

İrlanda Gönüllüleri daha öncede 2015 ve 2016 yılında yapılan bir dizi bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

2009 yılında Gerçek IRA’dan ayrılanların kurduğu İrlanda Gönüllüleri o zamandan beri 50’yi aşkın polise ve İngiliz ordusuna yönelik bombalı saldırı, cezalandırma eylemleri ile uyuşturucu ticareti yapanların cezalandırılmalarını kapsayan eylemleri üstlendi.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.