Kolombiya, ELN: Sözde Balon Bombası Hakkında Gerçekler

Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN)’nin Omar Gomez Savaş Cephesi Batı Kolombiya’da faaliyet sürdürmektedir. Ordunun ve medyanın ‘Choco, Virudo’da balon bombası ile bir yerli kız çocuğunu öldürüp annesini yaraladığımız’ haberleri ile bizi suçlamaları tamamen sahtekârlıktır.

Balon tipi bombalar nüfusun büyük bir bölümünü hedef alan bombalar olduğu için biz asla kullanmadık.

Ayrıca 30 Mart’tan beri bu bölgede herhangi bir askeri varlığımız bulunmamasına rağmen, son üç ayda bu bölgede çok güçlü kontr-gerilla operasyonları başlatılmıştır.

Bize gelen bilgiler ışığında yaptığımız değerlendirmede yerli kız çocuğunun ölümü ve annesinin yaralanmasına herhangi bir patlayıcı değil Devletin Silahlı Güçleri’nin özel kullanımında olan el yapımı patlayıcılar neden olmuştur.

İnsan Hakları örgütlerinden bu gerçekleri açığa çıkaracak olan araştırmaları yapmalarını talep ediyoruz.

Yerli kız çocuğunun ve annesinin yakınlarıyla, ayrıca çatışmalarda hayatını kaybeden tüm masum kurbanlarla en derin dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz.

Ayrıcalıklı ve tembel bir azınlığın ve devletin sadece çatışmalarda ölen değil, açlıktan ve tedavi edilebilir hastalıklardan dolayı da ölen çocuklar için hiçbir sorumluluk almadığı Kolombiya’da yoksullar için mücadelemizi sürdürüyoruz. Yaşamak saygı duyulacak bir haktır.

Omar Gomez Savaş Cephesi

Ulusal Kurtuluş Ordusu

10 Aralık 2016

Kaynak: http://cedema.org/ver.php?id=7483

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.