Kolombiya: ELN Halk Önderlerine Yönelik Saldırılara ve Cinayetlere Karşı Mücadele Çağrısı Yaptı

eln_paz_colombia.jpg_1718483347

ELN (Ulusal Kurtuluş Ordusu) toplumsal hareketlere ve önderlerine yönelik terör kampanyasının Kolombiya egemen sınıflarının iki yüzlülüğünü ortaya çıkardığını söylüyor.

“Egemen rejim bir yandan mülkiyet hakları, güvenlik ve düzenden söz ediyor diğer yandan toplumsal hareketler ve önderleri üzerinde, özellikle Yurtsever Yürüyüş ve İnsan Hakları Savunucuları örgütlerinin üyelerine  sistematik terör uyguluyor. Yurtsever Yürüyüş iki bine yakın örgütün katılımı ile 2012 yılında  şemsiye örgütü olarak kuruldu. Bugüne kadar yaklaşık 125 üyesi öldürüldü. Aynı yıl FARC-EP ile barış görüşmeleri de başlamıştı.

Kolombiya’da ki Yurtsever Yürüyüş’ün sözcüsünü neden öldürdüler?

Onlar da çok iyi biliyorlar ki bu saldırılar çatışmaların politik olarak çözülmesi ve barışçıl bir Kolombiya’nın inşa edilmesi sürecini sekteye uğratan saldırılardır.

Biz müzakere masasına yeni bir ülkenin inşa edilmesinin diyalog tarzı olarak bakıyoruz. Giderek bu savaşın daha güçlü işaretlerini görmeye devam ediyoruz. Ancak halkın aşağıdan gelen iradesi, bu savaşın devamını isteyen saldırıları durdurabilir. Halk buna izin vermezse egemen rejim saldırılarını sürdüremez.

Tüm Kolombiyalıları Kolombiya için, çatışmanın politik bir çözüme kavuşturulması için, harekete geçerek birleşmeye çağırıyoruz”.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/news/ELN-denuncia-campana-de-terror-para-frenar-la-paz-de-Colombia-20161123-0041.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.