Keşmir: 75 Kişi Katledildi, Sokağa Çıkma Yasağı İki Aydır Sürüyor

Srinagar’daki çatışmalardan bir kare | Foto: Reuters

Bütün partilerden temsilcilerin oluşturduğu Hindistan heyetinin Keşmir’den ayrıldığı 6 Eylül Salı günü genç bir eylemci daha katledildi, ölü sayısı 75’e çıktı. 20 Yaşındaki Naseer Ahmad, güvenlik güçlerinin attığı gaz fişekleri ve vücuduna saplanan çok sayıda saçma tanesi nedeniyle hayatını kaybetti.

8 Temmuz’da militan direnişçi Burhan Wani’nin Hindistan ordusu ile girdiği çatışmada öldürülmesiyle beraber eylemler baş göstermişti. Eylemciler Hindistan’ın bölgeye dayattığı şiddete ve baskıya taşlarla, öz savunma örgütlenmeleri ve grevlerle sokak sokak dövüşerek cevap verdi.

Hindistan heyetinin göstermelik ziyareti süresince dahi devlet şiddeti dinmedi. Polisin Keşmir’in Kulgam bölgesinde düzenlenen bir yürüyüşe saldırmasının ardından öfkelenen halk Pazartesi günü bir polisin evini ateşe verdi. Özgürlük yürüyüşüne katılmak isteyen gruba polisin saldırması sonucu Srinagar’da da çatışmalar çıktı.

Halk devlet şiddetine karşı hayatı grevlerle durduruyor. Akşam saatlerine kadar tüm işyerleri, akaryakıt istasyonları kapalı tutuluyor. Hindistan heyeti muhalif gruplarla görüşmeyi reddederken direnişçiler öncelikle politik tutsakların serbest bırakılmasını, saçmalı silahların derhal yasaklanmasını, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını ve eşit müzakere koşullarının sağlanmasını talep ediyorlar.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.