Kara Çarşamba: Latin Amerika’da Kadın Eylemleri

19 Ekim Çarşamba günü Arjantin’de kadınlar siyahlar kuşanıp sokaklara çıktılar ve erkek şovenizmini, ayrımcılığı, kadına yönelik şiddeti protesto ettiler.

19 Ekim Çarşamba günü Arjantin’de kadınlar siyahlar kuşanıp sokaklara çıktılar ve erkek şovenizmini, ayrımcılığı, kadına yönelik şiddeti protesto ettiler. 8 Ekim’de Lucía Perez isimli 16 yaşındaki genç kadın Mar del Plata kentinde hastaneye kaldırılmış ancak uğradığı vahşi tecavüz ve şiddet nedeniyle hayatını kaybetmişti. Arjantin’de her 30 saatte bir kadın cinayeti işleniyor. Kadın hakları örgütü Casa del Encuentro’nun verilerine göre 2016 yılının sadece ilk 5 ayı içerisinde 275 kadın cinayeti işlendi.

Lucía Perez’in ailesinin de dahil olduğu bir kampanya ile kadınlar 19 Ekim Çarşamba günü 1 saatliğine hayatı durdurdular ve erkek şovenizmine, şiddete, ayrımcılığa, tecavüze, tacize karşı yürüdüler. Binlerce kadının katıldığı ‘kadın grevi’ sosyal medyada #MiercolesNegro (Kara Çarşamba) ve #NiUnaMenos (Not One Less – Bir Kadın Daha Eksilmeden) başlıklarıyla paylaşıldı. Arjantinli kadınlarla dayanışmak için Paraguay, Peru, Ekvador, Bolivya, Uruguay, Şili, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Meksika’da da eylemler düzenlendi.

Arjantin

*Çeviri: Binlerce kadın 16 yaşındaki genç kadının ölümünü protesto ediyor. 


Paraguay


Peru


Ekvador


Bolivya


Şili


Meksika


Guatemala


Brezilya


Kolombiya


Haber: isyandan.org

Bir Yorum

  1. Pingback: Dünya Genelinde Yükselen Kadın Hareketi – Mor Dayanışma

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.