Kanada: Labrador Halkından Eylemciler Baraj Projesine Karşı Açlık Grevinde

Kanada’nın doğusunda yer alan Newfoundland ve Labrador eyaletinin yerli halkları çevreyi tehdit eden ve inşaatı tamamlanmak üzere olan Lower Churchill hidroelektrik projesine karşı mücadeleyi yükseltiyor.

Eylemciler baraj inşaatı girişini 19 Ekim’de barikatla kapattı. / Foto: Ossie Michelin

Seslerini duyuramayan eylemcilerden dördü açlık grevine girdi. 19 Ekim’de de 100’ün üstünde eylemci baraj inşaatı önünde barikat kurarak işçileri içeri almadı. Baraj nedeniyle yerliler için önemli bir balıkçılık alanı olan Melville gölü ve çevresi tehdit altında. Araştırmacılar barajın göldeki metil civa seviyesinin %380 oranında yükselmesine sebep olacağını ortaya koydu.

Nunatsiavut, NunatuKavut, ve Innu kabilelerinden eylemciler direniş kampında. / Foto: Ossie Michelin

Lower Churchill Irmağı üzerindeki Muskrat Şelalesi çevresinde ‘Make Muskrat Right’ (Muskrat’ı Düzelt) kampını kuran eylemcilerin sayısı her geçen gün artıyor. Tıpkı Dakota boru hattına direnen yerli halklar gibi Labrador’daki kabileler de yaşam alanlarını savunmak için inşaat alanını terk etmiyor.

Kaynak: Bu haber https://www.buzzfeed.com/ossiemichelin/inuk-in-labrador-are-hunger-striking-to-protest-a-dam-they-s?utm_term=.siLXzLLxP#.ocBmJWWnL sitesinden derlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.