Kamerun: Hükümet Karşıtı Gösterilere Polis Saldırısı

Kamerun’da geçtiğimiz Perşembe (8 Aralık), ülkenin İngilizce konuşulan bölümünde gerçekleşen hükümet karşıtı protestolara polisin ateş açması sonucu en az dört eylemcinin hayatını kaybetttiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü ve birçok insan hakları örgütü göstericilere karşı yükselen polis şiddetinin araştırılması çağrısında bulundu.

Göstericiler, Başkan Paul Biya ve iktidar partisi Kamerun Halkı Demokratik Hareketi (RDPC)’nin Bamenda’daki toplantısını protesto etmek için sokaklara çıkmıştı.

Hükümet karşıtı gösteriler Kasım ayında patak veren kitlesel öğretmen ve avukat grevlerinin devamı niteliğindeydi. Kasım ayı boyunca ülkenin İngilizce konuşulan bölümünde avukatlar mahkemelerdeki Fransızca dayatmasına karşı eylem yapmış, öğretmenler ise daha iyi çalışma koşulları, ücretlerde artış ve kadro talebi ile greve çıkmıştı. Haftalar süren grevin sonunda 26 Kasım’da en az 100 eylemci tutuklanmış, Bamenda ve Buea’daki gösterilerde ise polis bir sivili katletmişti.

Ülkenin bağımsızlığını kazanmasından bir yıl sonra, 1961’de İngilizce ve Fransızca konuşan bölgelerin birleşmesi ile Kamerun Cumhuriyeti kuruldu. 1982’den beri Başkan olan Biya ve iktidar partisinin, ülkenin Güneybatı ve Kuzeybatısı’ndan yükselen eşitlik, daha fazla kamu harcaması ve kamu emekçilerinin çalışma koşullarında iyileştirme taleplerini ve federasyon için referandum çağrılarınını şiddetle bastırması sonucu çok sayıda insan hakları örgütü sivillere yönelik devlet şiddetini kınadı.

Haber: isyandan.org
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.